Ağlayan bebeği nasıl sakinleştirirsiniz?

image

Bebeklerin çoğu günde 15 dakika -1 saat arası nedensiz bir şekilde ağlar. Bunların çoğu da genellikle akşam olur.

Daha önce pek ağlamayan bebekte görülen ani ağlama krizi, diş çıkmasına veya hastalığa işaret edebilir. Bu tür durumlarda doktorunuzu aramak gerekebilir.

Ağlayan bir bebeğe en önemli yaklaşım, ona hemen ve telaşsızca yanıt vermenizdir. Bebeği kendi halinde ağlamaya bırakırsanız daha da hırçınlaşır ve ağlaması yoğunlaşır.

Op. Dr. Mustafa N. Alihanoğlu’nun ağlayan bir bebeği yatıştırmak için yapılması gerekenlere ilişkin tavsiyelerini derledik:

Karnını doyurun: İlk aylarda ağlamanın başlıca nedeni açlıktır. Bu nedenle meme ya da biberonla beslemeniz (gece gündüz durmadan beslemeniz gerekse bile) onu yatıştıracaktır.

image

Kucağınıza alın: Özellikle ilk aylarda yalnız kucağınıza almak bile onu yatıştırabilir. Gerek duyduğu sevgi dolu bir dokunuş olabilir.

Gazını çıkartın: Karnını ya da sırtını sıvazlayıp hafif hafif vurun. Böylece gazı varsa onu çıkarmasına yardımcı olursunuz. Başını omzunuza yaslayarak ya da yüzü yere bakacak şekilde kucağınıza aldığınızda bebeğiniz sakinleşiyorsa ağlama nedeni gaz da olabilir.

Sallayın: Ritmik hareketler bebeği yatıştırır. Yakın çevrede çıkacağınız kısa bir gezintinin sarsıntıları da bebeğin sakinleşmesine yardımcı olabilir.

image

Güven hissi: Bebeğinizi bir şal ya da battaniyeye sarın. Bu yolla onun kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz (tabii sıcak havalar hariç).

Emmesi için bir şey verin:  Hemen hemen bütün bebekler emmeye başlayınca ağlamayı bırakırlar.

image

Dikkatini dağıtın: Bakacağı ilginç bir şey bazen bebeğinize neden ağladığını unutturabilir. Aklınızda olsun, parlak ve renkli şeyler bebeklerin ilgisini özellikle çeker.

 

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz