Bebek bezi ekzeması nasıl önlenir?

Bebek bezi bölgesinde oluşan pişiklerle seyreden bir rahatsızlık olan “Bebek bezi ekzamaları” konusunda deri ve cilt hastalıkları uzmanı . Dr. Aslı Aytekin’in görüş ve önerilerini derledik;

Bebek bezi ekzeması, halk arasında bez bölgesinde oluşan pişik, bezle kaplı olan deri bölgelerinde görülen bir ekzema türüdür. 

Ayrıca derinin birbirine temas ettiği kıvrım bölgelerinde de görülebilir. Derinin idrar ve kakanın etkisi ile nemli kalması ve sürtünmeye bağlı tahriş olması bu bölgelerde ekzema gelişimine zemin hazırlar. 

Nemli ve tahriş olmuş deride mantar ve bakterilere bağlı enfeksiyonların gelişimi de kolaylaşır. 

Anne sütü alan bebeklerde mama ile beslenen bebeklere göre daha az görülmektedir. 

Özellikler ek gıdaya geçilen 6-8. aylardan itibaren dışkının içeriği değiştiğinden bebek bezi ekzeması gelişme riski artar. 

Ayrıca idrar sıklığını artıran idrar yolu enfeksiyonları, gaytanın sıklığını artıran ishaller, beslenme bozuklukları, alerjiye yatkınlık, doğumsal ekzemalar ve ilaç kullanılan durumlarda bez ekzeması sık görülmektedir. 

Bez ekzemaları sadece hastalık olarak görülmemeli oluşumunu engellemek için bilinçli olunmalıdır.

Özellikle yaşamın ilk yıllarında günlük idrar ve dışkılama sayısı sık olduğundan bez sık değiştirilmeli ve ılık su ile ıslatılmış pamuklarla temizlenmeli, ardından kurulanmalıdır. 

Bez bölgesinde günlük bakım için kullanılacak en iyi seçenek çinko içeren krem ve/veya pat formülasyonlarıdır. 

Bu ürünler genital bölgeye ve poponun iki tarafına yedirilmeden sürülmelidir. Böylece deri ile bez arasındaki teması engelleyecek bir bariyer oluşturmakta bu durum da derinin tahrişini azaltmaktadır. 

Temizleme mendili kullanılacaksa paraben, parfüm ve alkol içermeyen ürünler tercih edilmelidir. Özellikle kaka temizliğinde bu ürünler de bol su ile durulanarak kullanılmalıdır. 

En sık yapılan yanlışlardan birisi günlük mantar kremleri ve kortizonlu kremler kullanılmasıdır. Bez ekzemalarına mantar enfeksiyonları ve alerjik reaksiyonlar sık eşlik etmektedir. 

Ancak bu ilaçlar doktor kontrolünde ve kısa süreli kullanılmalıdır. Aksi takdirde ilaçların etkisine direnç gelişmekte, uzun süreli kullanımlarda ise ilaçların deri yolu ile kan dolaşımına geçmesi mümkün olmaktadır.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz