Bebek pudrası bebeğim için güvenli mi?

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, çocuk hematolojisi uzmanı . Dr. Ertuğrul Güler,  birçok ebeveyn tarafından doğru kabul edilen yanlışlar konusunda şu bilgileri veriyor:

Bebek pudrası güzel kokar, güzel de bir his verir ama ben bebek pudrasını tavsiye etmiyorum. – Amerikan Pediatri Akademisi’nin de bu yönde bir tavsiyesi var – 

Pudranın solunması, solunum sorunlarına ve ağır akciğer hasarına yol açabiliyor. Üstelik bebeğinizin pudrayı solumasını engellemek kolay değil.

Özellikle küçük, kolaylıkla solunabilecek parçacıkların bulunduğu talk pudraları en büyük endişe kaynağı. 

Parçacıkları daha büyük, daha kaba olan mısır nişastasının solunması daha zor olduğundan, kullanılması gereken durumlarda tercih sebebi olabilir.

Bebek pudrasının pişiği önlediğine veya pişiğe iyi geldiğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor. 

Pişiği önlemek için en iyi yöntem, bebeğinizin poposunu bezi her değiştirdiğinizde temizlemek, nazikçe kurulamak ve ince bir tabaka halinde koruyucu merhem veya krem sürmek.

Pudra kullanmak istiyorsanız, daha güvenli olan mısır nişastası bazlı bir ürünü tercih edin. 

Pudrayı, bebeğinizden uzak bir yerde çalkalayarak elinize dökün. 

Bu işlemi asla bebeğinizin üzerinde veya yakınında yapmayın. 

Pudra kutusunu her zaman bebeğinizin ulaşamayacağı bir yerde tutun. 

Kutu düşüp, bebeğinizin soluyabileceği bir pudra bulutu oluşturabilir. 

Bazı durumlarda, boyun veya kasık kıvrımlarında ilaçlı pudra kullanabilirsiniz ama pudranın birikmemesine dikkat etmeniz gerekir.

Son olarak, tahrişi önlemek için, her bez değişiminde, bebeğinizin deri kıvrımlarında birikebilecek pudrayı dikkatli bir şekilde yıkayarak temizleyin.

Bir Cevap Yazın