Bebekler denize girebilir mi?

image

Yaz tatili yaklaştı. Tatil hazırlıkları çoktan başladı. Yeni doğum yapan annelerin merak ettiği  şeylerin başında, bebeği ile denize ya da havuza girip giremeyeceği var.

Bebekler denize ya da havuza girebilir mi? Yazın bebekler güneşten nasıl korunmalı?  Dr. Semra Akkuş Akman’ın bu konudaki önerilerini derledik…

Denize girebilirler mi?

image

Bebekler deniz suyuyla barışık olması için sağlık açısından en uygun zamanda denizle tanıştırılır. Bağışıklık sisteminin gelişmesi, başta polio ve rotavirus aşıları olmak üzere aşıların tekrar dozlarının yapılması, baş ve gövdenin daha dik hale gelmesi itibariyle altı ay sonrasının uygun dönem olduğu düşünülür.

Bebeklerin girdiği deniz suyu sıcaklığının 29-30 santigrat derece civarında olması bebeğin üşümesini engeller. Bebekler denize girerken gözlerine deniz suyu kaçmamasına dikkat edilmeli, bebek denizden korkutulmamalıdır. Güneş ışınlarının keskin olduğu saatler bebeklerin denize girmesi için uygun olmayan saatlerdir. Bebeklerin denize girme esnasında güneşten korunmasına özen gösterilmelidir.

Havuz biraz riskli..

image

Bebeklerin havuza girmeleri çok önerilmez. Havuzlar başta ishal olmak üzere, dış kulak yolu iltihabı, mantar infeksiyonları açısından bulaşma kaynağı olabilirler.

Havuzların bebekler için uygun olmama nedenlerinden diğeri mikroorganizma bulaştırıcılığını engellemek için havuz suyuna atılan kimyasallardır. Havuz dezenfektanı olarak kullanılan klorun bebeklerde cilt, göz ve solunum yolu alerjilerini tetiklediği ispatlanmıştır.

Özellikle kapalı havuzlarda kullanılan klorun astım etkeni olabileceği konusunda çalışmalar bulunur. Havuz dezenfektanı olarak ozonun kullanımı daha sağlıklıdır.

Bebekler güneşe  ne zaman çıkarılmalı?

image

İlk altı ayda bebeklerin cilt yapısı ileri hassas olduğu için güneş ışınlarına doğrudan maruz bırakılması önerilmez.

Eğer bebek zorunlu olarak kısa süreli güneş ışınlarına maruz kalacaksa kolları ve bacakları kapatan ince bir kıyafet ve boynu kapatan bir şapkayla güneş yanığından korunmaya çalışılır.

Altı aydan sonraki bebeklerde bebeğin sabah 10’dan önce ve öğleden sonra 4 ten sonra kısa süreli olarak güneşe çıkarılması önerilir.

image

Bebek güneşe çıkarılmadan önce kıyafetlerin altına denk gelen vücut alanları da dahil olmak üzere bütün vücuduna güneş koruyucu krem sürülmesi önerilir.

Bebeklerde kullanılan güneş koruyucuların yüksek koruma faktörlü ve allerjenik özelliği az olan kremler olmasına dikkat edilmelidir.

Güneş koruyucu kremin her iki saatte bir yinelenmesi gerekir, eğer bebek denize girip çıkmışsa bebeğe tekrar krem sürülmelidir.

image

Bebeklerin güneş ışınlarının yoğun olduğu ortamlarda güneş gözlüğü kullanması gözlerinin ultraviyole ışınlarından korunmasını sağlar. Bebeklerin güneşe çıkarıldığı zaman dilimleri haricinde gölgede tutulması, onları güneş çarpması ve güneş yanığı olasılığından korur.

Bebeğin güneşli bir havada kaybettiği sıvı miktarı düşünülerek verilecek su miktarı arttırılır. İlk altı aydaki bebeklerde şişme havuz veya kovayı çeşme suyuyla doldurarak bebeği gövdesi o suya girecek kadar tutarak serinletmek uygun olur.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz