Bebeklerde oda sıcaklığına dikkat!

image

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Vural, uykuda bebek ölümü olarak bilinen Ani Bebek Ölümü Sendromu’nun bebeğin gece ya da gündüz uykusunda gerçekleştiğini ve tıbbi olarak açıklanamadığını söyledi.

Halk arasında beşik ölümü de denen Ani Bebek Ölümü Sendromu’nda, aileler çocuklarını yatırıp, ertesi sabah öldüklerini görüyorlar. Araştırmalarda yüzüstü uyutulan bebeklerde ölümün daha çok olduğunu görüyoruz. Sırt üstü pozisyonda yatırılan çocuklarda ölüm oranının az. O nedenle aileler bebeklerin yatış şekillerine önem vermelidirler.

BEBEK SOĞUKTA UYUMALI

image

Biz millet olarak sıcak ortamları çok severiz. Bebeklerimizi de sıcakta tutmaya çalışırız. Oysa sıcak ortamlar, ani bebek ölümü için çok daha tehlikelidir. O nedenle bebeklerin yaşadığı ortamın serin olması çok önemlidir. En uygun sıcaklık 20-21 derece olmalı, daha üzerine çıkmamalıdır. Bebek uyurken çok fazla giydirilmemeli, başına şapka takılmamalıdır. Annenin sigara kullanmaması da önem taşır.

İLK 7 AYIN ÖNEMİ

Anne ve babanın bebeği kendi yataklarında yatırmasının da risk taşımaktadır. Bu durum ortam ısısını arttırır. Anne babanın uyku sırasında bebek üzerine devrilmesi nedeniyle solunum sıkıntısı çeken bebek ölebilir. En sağlıklı yöntem ilk 7 ay bebeklerin anne babanın odasında ama farklı bir yatakta yatırılmasıdır.

İHA

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz