Baby boy

Sıçrama ve spazm ilk bir yaşta daha sık görülen durumlardır. 

Çocuk nörolojisi uzmanı Prof. Dr. Ayşe Serdaroğlu, şu bilgileri veriyor:

Bebeğin kol ve bacaklarında hızlı bir şekilde sıçrama ve kasılmalar şeklinde görülür. 

Kasılma biraz uzarsa spazm olarak da isimlendirilebilir. Bu durumlar epileptik olabildiği gibi non epileptik iyi huylu olabilir. 

Nonepileptik olanlarda baş ani olarak öne kıvrılır, kollar hızla yana açılır. Bacaklar olaya nadir katılır. Ancak sadece bacaklarında sıçraması olan bebekler de vardır. 

Diğer taraftan sadece baş ve omuzların sıçraması şeklinde olanlar da vardır. Genellikle uyanıkken görülür ancak uyku ve uykudan uyanma sırasında da görülebilir. 

Heyecan, stres, kızgınlık ve oyun oynama gibi durumlarda artar. Spazmlar 30 dakika gibi uzun sürse de bilinç daima açıktır. 

Bebeklerin elektroensefalografileri (EEG) ve nörolojik muayeneleri normaldir. Tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşirler.

Bebeklik dönemindeki spazm ve sıçramalar çok ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir ve erken tanı bebeğin geleceğini etkiler. 

O nedenle yakınmaların epileptik olup olmadığı aydınlatılmalıdır. Bir kaç kez EEG, gerekirse uzun süreli video-EEG kayıtları alınmalıdır.

Yapılan tetkikler sonucunda spazm ve sıçramalar epileptik nöbet olarak kabul edildi ise ilaç tedavisi başlanır. Epileptik spazm ve sıçramalar bazen iyi huylu olurlar. 

Bu grupta nöbetler 4 ay-3 yaş arası başlar, sıklıkla aile öyküsü ve ateşli nöbet öyküsü vardır. EEG patolojiktir. 

Tedaviye yanıt çok iyidir. Ciddi seyirli spazmlarda genellikle altta yatan metabolik, genetik ya da kalıtsal bir neden vardır. 

Bu gruptaki bebeklerin zihinsel ve motor gelişimleri çoğunlukla geridir. Tedaviye yanıtları zayıftır.

Bir Cevap Yazın