Röntgen ışınları çocuklarda kanser riskini arttırıyor

Uzmanlara göre, küçük yaşta tanısal amaçlı röntgen ışınlarına maruz kalan çocuklarda, ilerleyen dönemde kanser olasılığı artıyor.

Çocuk hematolojisi uzmanı Dr. Ertuğrul Güler, şu bilgileri veriyor:

Phoneix Children’s Hospital sponsorluğunda düzenlenen bir toplantıda, uzmanlar tanısal amaçla verilen röntgen ışınlarının yıllar sonra çocuklarda kanser riskini arttırdığını söylediler ve aşağıdaki uyarıları dile getirdiler;

– 1 yaşindaki bir çocuğun aynı dozda radyasyon alan 50 yaşındaki bir erişkine göre kansere yakalanma oranı 10-15 kat fazladır

–  Basit bir akciğer filmi ile alınan radyasyon 2-4 günlük doğal radyasyona maruz kalmakla eştir – Otuz dakikalık bir kalp kateterizasyonu ile alınan radyasyon miktarı 4.3 yıl doğal radyasyona maruz kalmakla eştir.

– Bir karın bilgisayarlı tomografisi ile alınan radyasyon miktarı 3.3 yıllık doğal radyasyona maruz kalmakla aynıdır.

– Hayatın birinci yılında çekilen bir Karın tomografisinini ölüm riski 1:1000 dir ve bu bisiklet kazalarıyla,boğulmalarla ve tıbbi nedenlerle gerçekleşen ölümlerden fazladır.

-Bilgisayarlı tomografi ile karşılaştırıldığında daha düşük dozlarda radyasyona maruz kalmalarına rağmen, atom bombasından sonra hayatta kalan insanlar da devam eden 50 yıllık çalışmalar aşırı kanser ve ölümlerin olduğunu göstermektedir.

RADYASYON RİSKİ NASIL AZALTILIR:

—-Tanısal amaçlı radyolojik tetkiklerin sınırlandırılması ve çok gerekli olmadıkça bu tür tetkiklerin istenmemesi.

—-Tetkiklerin sık aralarla tekrarlanmaması.

—-Mümkünse MR ve ultrasonografinin tercih edilmesi.

Bazen bu tetkiklerin yapılmadı kaçınılmaz ve hayat kurtarıcı olabilir. Ancak tetkiklerini gerekliliğini ve yarar – zarar oranınını doktorunuzla tartışmaktan çekinmeyin.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz