Portrait of a sexy young beautiful woman checking her waist in the mirror

Günümüzde bir çok alanda hayatı kolaylaştıran 3D yazıcılar, artık bebek özlemi çeken kadınlar için de umut oldu. Bilim insanları, 3D yazıcı sayesinde jelatinden yumurtalık üretmeyi başardı.

ABD’deki Northwestern Üniversitesi’ne bağlı bilim insanları, bu buluş sayesinde hastalık ya da yumurta eksikliği nedeniyle çocuk sahibi olamayan kadınların annelik özleminini gidermeye hazırlanıyor.

Amerikalı uzmanlar, 3D yazıcı Jelatinden üretilen yumurtaları birkaç fare üzerinde denedi. Yeşil renge boyanan yapay yumurtalar, farelere nakledildi.

Laboratuvar ortamındaki özel bir lamba altında , doğan fare yavrularının yeşil renk saçtığı gözlemlendi. Bu bilim insanları için umut verici bir gelişme. Çünkü jelatinden üretilen yapay yumurtaların döllendiği kesinleşti.

Laboratuvarda, jelatin üzerindeki gözenekler sayesinde 3D ile elde edilen yumurtaların kandan gıda alıp büyümesi sağlandı.

Fareler üzerinde başarılı olan bu yöntem şimdi domuzlar üzerinde deneniyor. Bu testlerin de başarıyla sonuçlanmasından sonra, 3D yazıcı ile üretilen yumurtalık insanlarda denenecek.

İnsan vücüdundan alınan östrojen ve yumurta hücreleri ile çocuk sahibi olamayan kadınlar için anne olma şansı arttırılacak.

 

Önceki İçerikBöykücan’ın dramı
Sonraki İçerikBebeklerin yanağı neden ısırma hissi uyandırır?