Down-Sendromu_kucukNormal okullara giden Down sendromlu çocukların, özel eğitim alan çocuklardan daha çabuk öğrendiği belirtiliyor.

Öğrenme kolaylığının yanı sıra normal okullar, Down sendromlu çocukların sosyal gelişimi üzerinde de etkili oluyor.

Özellikle gelişmiş ülkelerde Down sendromlu çocukların eğitim konusunda oldukça geniş olanaklar sunuluyor.

Peki ama, bu çocuklar için en uygun okul hangisi?

İngiltere, Avustralya ve Hollanda’da yapılan ataştırmalara göre, normal okullar Down sendromlu çocuklar için daha uygun.

Hollanda’da Down sendromlu çocukların yüzde 60’ı normal okullara devam ediyor. Araştırmalar, normal okula giden Down sendromlu çocukların, özel eğitim alanlara göre çok daha fazla öğrendiğini ortaya koyuyor.

Normal okullardaki Down sendromlu çocuklar konuşma, okuma ve yazma konusunda özel eğitim alanlardan daha ileride

Bunun yanı sıra okullarındaki diğer öğrenciler tarafından da kabul görüyorlar. Normal okulda, ders sonrası diğer çocuklarla oynayabiliyorlar. Uzmanlara göre bu da, onların sosyal gelişimine önemli katkılar sağlıyor.

Hollanda’da her okul, özel eğitim ve yardıma ihtiyaç duyan çocuklara kapılarını açmak zorunda. Bu nedenle, Down sendromlu çocuğunuzu istediğiniz okula yazdırmanız mümkün.

Çocuğunuz okul çağına gelmeden en az 1 yıl önce yazdırmak istediğiniz okul ile iletişme geçerseniz, okulun bu konuda daha iyi bir hazırlık yapmasını sağlamış olursunuz.

Okulların hiçbir öğrenciye “hayır” deme hakkı yok. Bazı durumlarda Down sendromlu çocuklar için sınıfta fazladan rehber öğretmen bulundurma ya da özel eğitim veren başka bir okul ayarlamak da eğitim kurumunun görevleri arasında.

Ancak ne yazık ki, normal okullar her Down sendromlu çocuk için uygun değil. Öğrenme güçlüğü çeken ve daha ağır sorunlara sahip çocukların daha iyi destek alabilmesi için özel okullar daha uygun.

Ebeveynlerin, okul seçiminde çocuklarının ihtiyacı ve durumunu da göz önüne alarak karar vermeleri isteniyor.

Bir Cevap Yazın