Tatil ve çocuk: Ebeveynlere tatilde davranış önerileri

Tatil çocukların ve ebeveynlerin dört gözle beklediği bir dönem. Uzman psikolog Aslı Şen, tatil dönemi için ebeveynlere şu önerilerde bulunuyor:

Özellikle yaz tatili hem uzun olması hem de yaz mevsiminin getirdiği renklilik ve çeşitlilikle çocukların gözdesi. 

Anne babalar elbette yaza girmeden çocukların tatillerini programlamaya başlıyor. Kurslar ve yaz okulları reklam üstüne reklam veriyor. Aileler de birbirinden cazip fırsatlar arasında karar vermeye çalışıyor. 

Çocukların tatili nasıl geçirecekleri her şeyden önce bir zamanı programa sorunudur. Okul zamanı rutin ve belirlidir. Çoğu zaman haftalık dersler bile değişmez. 

Yaz tatil ise değişken ve belirsizdir. Bu özelliğiyle muazzam bir öğrenme fırsatıdır. 

Zamanı planlam, organize etme, programlayabilme en önemli üst düzey zihinsel işlevlerdendir. 

Çocuk yada gençlerin boş zamanlarnı organize edebilmeleri onlara tüm yaşamlarının yapı taşını oluşturacak bir beceri kazandırır. Bu sebeple tatil programlama için hemen acele etmeyin. 

Çocukların farklı bir şeyle karşılaşması yeni bir problemdir ve yeni problemler yaratıcı çözümler bulmak için en iyi fırsatlardır. 

Çocuklarınızın yeni durumlarla başa çıkabilmeleri için fırsat verin. 

Çocuklar inanılmaz yaratıcı çözümler bulabiliyorlar. Zaman zaman çocukların yanlız başlarına kalmaları da gerekir. Kendi iç dünyaları, hayal güçleriyle zamanı yeniden çok yaratıcı bir biiçmde inşa edecekler emin olun.

Okul öncesi çocuklar çok fazla ebeveynlerinden ayrı kalamaz. 1-2 haftadan fazla büyük anne ve büyük babalara bırakmak çocuklardaki ayrılık anksiyetesini tetikleyebilir. 

Bu yaşlarda çocuklar kolayca terkedilmiş olma hissine kapılabiliyorlar. Okul çağı çocukları çok uzun olmamak kaydıyla büyükanne babalarının yanında kalabilirler. 

Tatilin gelmiş olması çocukların limitsiz bilgisayar ya da video oyunu oynayabilecekleri anlamına gelmez. Oyunları oynama süresi ksııtlanmalıdır. Uzun süre oyun oynamanın hem fiziksel hem de ruhsal sağlık açısından olumsuz etkileri var.

Ergenler söz konusu olduğunda işlerin rengi değişir. Ergenler aileyle tatil yapmaktan hoşlanmazlar, ergenlik başlı başına aileden farklı bir kimlik oluşturma sürecidir. 

Pek çok davranışın isyankarlık içermesininn sebebi budur. Genç adeta “ben sizden ayrı bir kişiliğim, benim kendi seçimlerim, kendi yollarım var” der gibidir. Aileyle tatil onlar için işkence gibi gelebilir. 

Eğer yaz tatilinde ya da tatile gidilen yerde arkadaşları varsa çok sorun yaşanmaz. Ergenlere aileyle beraber tatil yapması için baskı yapmamak gerekir.

Çocuk ve gençler imkan varsa kursa ya da okullar yerine doğal yerlerde olmalıdırlar. Özellikle çocukların deniz, güneş ve kumsalın verdiği uyaranlardan bol bol faydalanması gerekir. Bunlar yaz mevsimine özel uyaranlar. 

Evde kum havuzunda oynamak asla aynı uyaranı sağlamaz. Ayrıca çocuk ve gençler için yaz tatilleri eşi bulunmaz sosyalleşme fırsatları. Çocuk ve gençler arkadaşlarıyla özgürce plan yapıp bolca vakit geçirebiliyorlar. 

Bolca sorun yaşayıp bolca da çözüm buluyorlar. Çocukları kurs ve yaz okullarına hapsetmeyin. Elbette gitsinler ama her şey gibi o da dozunda, çocuğunuzla konuşarak ortak bir karar alarak planlayın. 

Evet haklılar tatil onların tatili, tüm sene çalıştılar ve kendi tatil programlarında söz hakları olmalı.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz