Diğer kUllanılan İsmi :  acıağac [Türkçe]Bitter Baum [Almanca]

Latince Adi : Quassia amara 

Familya :  

Genel Bilgilendirme : ACIAĞAÇ (kuvasya ağacı): Sedefotugillerden; 2-3 metre boyunda küçük bir bitkidir. İnce kabuklarının üzerinde sarı benekler vardır. Çiçekleri kırmızıdır. Sıcak ülkelerde yetişir. Bu ülkelerde acı ağaç kabuklarından yapılan kaplardan su içenlerin kuvvetleneceğine inanılır. Hekimlikte; kökü, kabuğu ve odunu kullanılır. Çok acıdır.

Tıbbi amaçlarda kullanım : İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarını keser, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker. Kanamaları durdurur. Haşarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacak olursa; baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma yapar.

İlgili Makale Kaynağı :

Bilimsel Açıklamalar : Quassia amara

Şifalı Bitki Nedir : Genel kullanımda, otlar, tıbbi amaçları olan, yiyecekleri veya garnitürleri tatmak ve süslemek için kullanılan tuzlu veya aromatik özelliklere sahip bitkilerdir; makro besinler için tüketilen sebzeler ve diğer bitkiler hariçtir. Mutfak kullanımı tipik olarak baharatları diğerlerinden ayırır.

Not : Herhangi bir hastalığın teşhis ve tedavisi mutlaka ve mutlaka doktorlar tarafından yapılmalıdır. Farklı bir yol önermek doğru değildir. Hiç kimse kendi başına ilaç ya da şifalı bitki kullanmamalıdır. Şifalı bitkilerden daha çok hasta olmamak ve doktorun sürdürdüğü tedaviyi desteklemek amacıyla yararlanılmalıdır. Bunu da yine doktora ya da bir uzmana danışarak yapmalıdır.

Önceki İçerikacı yonca
Sonraki İçerikabdestbozanotu