Two mothers spoon feeding their babies sitting on bench

Bebek arabası seçmek çok önemli bir karardır. Bu konuda sizlere yardımcı olmak amacıyla annelerin tavsiyelerinin yer aldığı önerileri derledik…

Bebek arabası satın alırken kendinize sormanız gereken sorular;

 

 

 

1. Nasıl bir alanda gezinti yapacaksınız?

image

a. Engebeli tümsekli iniş çıkışlı yollar için, iyi çekiş, süspansiyon ve sağlam tekerlekleri olan bebek arabaları tercih etmelisiniz.

b. Kalabalık kaldırımlar büyük süspansiyonlu lastikler gerektirir ama araba çok büyük olmamalıdır. Aksi takdirde kaldırımlarda sağa sola gitmek, dönmek veya idare etmek zor olabilir.

c. Bütün bebek arabaları mahallede kaldırımlarda bebeğinizi rahatça gezdirmeniz içindir, burada dikkate alacağınız şey sizin ihtiyacınız olacak olan ilave özelliklerdir.

2. Arabanın bagajına sık sık katlayıp koymak ve çıkarmak durumunda mısınız?

mama-, baby- en kinderproducten getest door moeders zoals jij.

Bu önemlidir. Çünkü bebek arabası ağır olabilir. Eğer bebeğinizle birlikte yalnızsanız, arabayla başa çıkabilmeniz gerekmektedir. Ayrıca bebek arabasını açıp kapatmanız da kolay olmalıdır. Satın alırken bunu deneyin, en kolay açılıp kapananı tercih etmek isteyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

image3. Araba koltuğunuzu monte edeceğiniz ve yeni doğan bebeğinizi rahatça güvenli şekilde taşıyacağınız bir bebek arabası mı istiyorsunuz?

 

Yeni doğmuş bebeğinizle biraz da olsa dışarıda kısa bir gezinti size de çok iy gelir. Bunun için ilk zamanlarda bebeğinize de uygun olacak bir bebek arabası seçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

5. Bebek arabasını temizlemek pratik mi?

Bütün arabalarda çıkarılıp yıkanabilen döşeme olmayabilir. Zamanla kirleneceğinden dolayı, içindeki kumaşları sökülüp yıkanabilen olanlar tercih sebebi olabilir.

6. Sizin için önemli olan aksesuarlar nelerdir?

Arabanın altında eşya, çanta, vs koymak için bir bölme olması çok işinize yarayabilir. Belki bardak koymak için bir set olmasını da tercih edebilirsiniz. Bazı arabalarda, yağmurdan koruyan kamuflaj, ayak koyma yeri, yemek yeme tepsisi, vs olabilir. Bunlar hep sizin tercihlerinize bağlı. Bazı şeyleri elbette haricen de alıp arabaya takabilirsiniz.

7. Bebek arabasına sadece kendi araba koltuğu mu monte ediliyor? Yoksa tüm koltuklar uyumlu mu?

Eğer bebek arabası sadece kendi model ana kucağı ile uyumluysa, ana kucağını da inceleyin. Bazıları çok ağır olabiliyor. İçine bebeğinizi de koyunca taşımak epey zor olabilir. Bunun için seçerken dikkat edin.

 

8. Tek bir bebek arabası ile idare edecek misiniz yoksa birden fazla arabaya da ihtiyaç duyacak mısınız?

Farklı yaşlarda farklı amaçlara uygun bebek arabaları gerekebilir. Uzun seyahatler için seyahat tipi, kısa gezintiler için baston tipi arabalar gibi…

Bebek Arabası Çeşitleri

6 çeşit bebek arabası vardır.

Standart ölçüde bebek arabaları: Farklı stil ve desenlerde olan, yumuşak bir döşemesi ve ayarlanabilir oturma kısmı olan arabalardır. Çoğunda güneşlik ve altında da eşya koyma yeri vardır.

Araba koltuğu (ana kucağı) taşıyıcıları: Hafif metal çubuklarından bebek otomobil koltuğunu taşıması için tasarlanmış arabalardır. Oto koltuğunu üzerinden çıkarıp arabaya geçirmeniz ve metal çubuklardan oluşan tabanı da katlayıp arabaya koymanız sebebiyle pratiktir.

image

Seyahat tipi bebek arabaları: Bu bebek arabaları hem araba koltuğunu üzerine monte edebileceğiniz hem de çıkarıp bebeği rahatlıkla uyutup, gezdirip uzun süre taşıyabileceğiniz konforlu arabalardır. Diğerlerine göre daha ağır, büyük ve teferruatlıdır. Ama ilk doğduğundan itibaren uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Hafif bebek arabaları: Baston puset de denir. Çok hafiftirler. Kolayca kapanıp açılabilirler. Bazı modellerde eğimleri ayarlanabilen koltuk yoktur. Döşemeleri çok yumuşak değildir. Genelde daha büyük çocuklar için idealdir. Baş destekleri yoktur. Ancak oldukça pratiklerdir.

image

Jogging bebek arabaları: 3 tekerlekli, süspansiyonlu ve büyük tekerlekleri vardır. Kaldırımlardan, tümseklerden kolayca ve sarsmadan geçebilir, engebeli yerlerde kullanmak için çok uygundur. Uzun sürüşler için idealdir. Bazı modelleri birden fazla çocuğun taşınabileceği şekildedir. Toprak yollarda sürmek gerektiğinde bu modeller uygundur. Ancak boyutları biraz büyük olur. Asansörlerde, merdivenlerde hatta bazen araba bagajında sığdırmak zor olabilir. 6 aylıktan küçük bebeklerde, araba koltuğu monte etmek için ayrıca aparatlar almak zorunda kalabilirsiniz.

İkili ve üçlü bebek arabaları: İki – üç çocuğun arka arkaya ya da yan yana oturabileceği modellerdir. Arka arkaya oturulabilen modeller dar yerlerden geçişte daha pratik bir kullanım sağlar. Kalabalık kaldırımlarda yan yana modellere göre daha rahattır.

 

 

Önceki İçerikÇocuklarda saldırganlığı önlemenin yolları
Sonraki İçerikHamile bir kadın neler hisseder?

3 YORUMLAR

 1. If you want to grow your know-how only keep
  visiting this site and be updated with the
  hottest information posted here.

 2. If you are going for most excellent contents
  like myself, only visit this site daily for
  the reason that it provides quality contents,
  thanks

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz