Çocuklarda süt dişleri sanıldığı kadar önemsiz mi?

0
10
Birçok ebeveyne göre, bebeklerdeki süt dişleri önemsizdir. Peki gerçekten öyle mi?

Birçok ebeveyne göre, bebeklerdeki süt dişleri önemsizdir. Peki gerçekten öyle mi? Diş hekimi E. Bihter Gürler, bu inanışın pek de doğru olmadığını anlatıyor:

Bebekler doğduğunda dişsiz gibi görünseler de 20 adet süt dişi formunu tamamlamış olarak çene kemiğinde saklı bir şekilde yerini almıştır. Bu dişlerin tamamı ilk 3 yaş içinde tamamlanmaktadır.

Doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde 2 altta ve 2 üstte olmak üzere öncelikli olarak keser dişler sürer. 3 yaşında bu dişlenme süreci tamamlanmakla beraber çene büyümesi ve gelişimi devam eder. 6- 7 yaşlarında dişlerin dökülme süreci başlar. 12 yaşına kadar devam eden bu süreç, karma dişlenme dönemi olarak adlandırılır. 

Ağız içerisinde hem daimi hem de süt dişlerinin aynı anda bulunduğu bu dönem, ortalama 6 yılı içerir.

Süt dişleri belli bir süre ağızda kaldığından genellikle ebeveynler “süt dişlerinin önemsiz olduğu” yanılgısına düşerler. Oysa süt dişlerine iyi bakılması gerekmektedir. Çünkü süt dişleri çocuğun fonasyon, fonksiyon ve estetiğini sağlamaktadır. 

Daha basit ifade etmek gerekirse; süt dışleri çocuğun düzgün konuşmasını, çiğnemesini sağlar ve estetik görüntüsüne yardım eder. 

Her şeyden önemli göreviyse alttan gelecek olan daimi dişler için uygun, sağlıklı bir zemin hazırlamaktır. Bu nedenle, bu dişlerin sağlıklı olarak daimi dişler gelene kadar ağızda tutulmaları büyük önem taşır.

Ebeveynler çoğu zaman süt dişlerinde oluşan çürükleri fark etmeyebilirler. Bunu önlemek için doğumdan itibaren 6 ayda bir rutin diş hekimi muayenesi gerekir. 

Özellikle ilk bebeklik yıllarında biberon çürüğü adı verilen, uzun süre şekerli sıvı verilmesi ile ortaya çıkan çürükler sık rastlanılan çürükler arasındadır. 

Bunu önlemek için biberonla verilen gıdalara şeker konulmaması, zorunluluk olduğu takdirlerde beslenme sonrası ağzın ıslak gazlı bezle mutlaka silinmesi çürüğü önlemek açısından önemlidir. 

Ayrıca uyku hazırlık evresinde biberon verilmesi gece boyunca ağızda bakterilerin dişlere zarar vermesi açısından uygun ortam sağlamaktadır. Çürüklerin oluşmaması açısından bu alışkanlıktan uzak durulması gerekir.

Özet olarak; sağlıklı bir daimi dişlenme için sağlıklı süt dişleri önemlidir. Bu nedenle 2 yaşına kadar olan bebeklerin beslenme sonrası ağızlarının ıslak gazlı bezle silinmesi, 2 yaşından sonraki dönemde ise diş fırçalama alışkanlığı tam olarak edinilene kadar önce macunsuz olarak dişlerin her yemek sonrası kendilerine uygun bir diş fırçası ile sonraki dönemde de sadece çocuklar için üretilmiş olan diş macunu ile fırçalanmasının sağlanması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın