Doğum için hastane çantası nasıl hazırlanır? İşte doğum çantası hazırlama sanatı

0
22

Biliyoruz anne-baba olmaya hazırlanmak elbette stresli bir iş ama en azından önden gerekenleri hazırlamak gibi şeylerle kendinizi rahatlatmanız mümkün. Peki, doğum için hastane çantası nasıl hazırlanır? Anne için doğum çantası listesinde neler olmalı? Bebek için doğum çantası listesinde neler olmalı? İşte yanıtı…

DOĞUM İÇİN HASTANE ÇANTASI NASIL HAZIRLANIR?

Hamileliğinizin sonlarına doğru yaklaştığınızda ve büyük gün gelip çattığında panik olmamak mümkün değil. Ama kendinizi güvende hissetmek ve heyecanı azaltmak için yapabilecekleriniz var, nefes teknikleri öğrenmek, önemli numaraları hazırda bulundurmak ya da doğum çantası hazırlamak gibi. Vaktinde hazırlanmış bir doğum çantası anne adaylarını son derece rahatlattığı gibi hastanede de konfor sağlar.

Peki her doğum çantasında olması gerekenler nedir diye merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız rehbere göz atabilirsiniz.

Size kolaylık olması açısından yazıda 2 tipte doğum çantası hazırlamak için liste paylaştık. Biri bebek için gerekenlerin olduğu doğum çantası, diğeri ise anne adayı için doğum çantası…

DOĞUM ÇANTASI NE ZAMAN HAZIRLANIR?

Çantanın içeriğinden önce doğum çantasının ne zaman hazırlanacağı büyük önem taşıyor. Genellikle hamileliğin 32’nci haftasında, yani doğumdan 4 hafta önce hazırlanması önerilir ki prematüre doğum olursa bir de çanta hazırlama paniği ile uğraşmak zorunda kalmayın. Hamileliklerin çok büyük çoğunluğu için bu zamanlama okeydir, sadece ikiz bebek veya daha erken doğum riski varsa biraz daha erken hazırlamayı düşünebilirsiniz. 

doğum çantası listesi

Hem bebek hem anne için doğum çantası hazırlanacağından çok gereksiz eşya taşımamak büyük önem taşıyor. Giderken belki o kadar da sorun olmayabilir ama dönerken bir yanda bebek bir yanda onca eşya aldığınıza pişman olmamak için hastane ile önden konuşmak çok faydalı olabilir.

Hangi hastanede doğum yapacaksanız size sunduğu imkanları önceden bilmenizde fayda var. Birçok hastane anneye ve bebeğe gereken eşyaları sağlıyorlar, bunların listesini önceden alırsanız çantanızı gerekmeyecek eşyalarla doldurmamış olursunuz.

ANNE DOĞUM ÇANTASINDA OLMASI GEREKENLER LİSTESİ

 • 2 gecelik, 1 pijama, 1 sabahlık. Emzirme rahatlığı açısından önden düğmeli tercih edebilirsiniz.
 • Rahat ve sıcak tutacak bir terlik, 2-3 çift çorap ve mevsime göre bir şal veya hırka.
 • En az 2 atlet ve 3-4 adet rahat külot veya lohusa külodu, 1 paket doğum sonrası hijyenik pet.
 • 2 tane emzirme sutyeni, göğüs petleri ve göğüs ucu kremi.
 • Fotoğraf makinesi, telefon, şarj cihazı, hatta power bank.
 • Önemli adres ve telefonların olduğu bir liste veya defter.
 • Islak mendil, diş fırçası, tarak, toka, deodorant, krem vs…
 • Kirli çamaşır torbası.
 • Ziyaretçiler için kolonya, çikolata, rulo havlu, peçete vs…
 • Doğum sonrası eve giderken giyilebilecek rahat kıyafetler (mevsime göre).
 • Nüfus cüzdanı, sigorta kartı ve gebelik döneminde yapılan tetkik sonuçlarınız…
  Küçük bir miktar nakit para.

BEBEK DOĞUM ÇANTASINDA OLMASI GEREKENLER LİSTESİ

Bebek için doğum çantasına koymanız gerekenler hastanede kalış süresi ve doğum şekline göre değişkenlik gösterir. Normal doğumda 2 gün içinde eve dönebilirken, sezaryen doğumda bu süre 3 veya 4 güne çıkabilir. Anne çantası hazırlarken belirttiğimiz gibi çantayı hazırlamadan evvel hastane ile konuşup doğumdan sonra bebeğe ne sağlıyorlar onları öğrenirseniz, bu listeden o maddeleri çıkartabilirsiniz.

 

İLGİLİ İÇERİKLER

Kaynak Olarak : https://www.elele.com.tr sayfasından yararlanılmıştır.

Bir Cevap Yazın