Bebeğiniz için vazgeçilmez besinler

image

Bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişimleri için protein, vitamin, mineral bakımından zengin besinler tercih edilmelidir. İşte bebeğinizin beslenmesinde yer vermeniz gereken bazı özel besinler:

 

 Yoğurt

image

Anne karnında başlayan kemik gelişimi bebeklik döneminde hızla devam eder. Protein ve kalsiyum bakımından zengin besinlerin başında gelen yoğurt, bebeklerin gelişimi için oldukça gerekli bir besin kaynağıdır. Yoğurt tüketimi az olan bebeklerde, hastalıklara karşı savaşan savunma mekanizması ve bağışıklık sistemiyle ilgili problemler görülebilir. Bu yüzden bebeğin, küçük yaştan itibaren yoğurt tüketmesi gerekir.

Kıyma

image

Kıyma, en önemli demir kaynağı olma yönüyle bebek besinleri arasında önemli bir yer tutar. Kıymayı güvenilir bir kasaptan taze ve çektirerek almak oldukça önemlidir. Bebeğiniz için kıymayı tüm çorbalarda, sebze yemeklerinin içinde yada köfte olarak verebilirsiniz.

Mercimek

image

Bebekler için oldukça besleyici ve faydalı besinlerden birisi de mercimektir. Lif oranı fazla olduğundan, kabızlık sorunu yaşayan bebekler için kurtarıcıdır. Bebeklerin büyüyüp gelişmesine yardımcı olan bu baklagili bebeklere çorba ve püre haline getirerek verebilirsiniz.

Brokoli

image

Sebzelerin bebekler için faydaları saymakla bitmez. Brokoli bu önemli sebzeler kategorisinde yer alır. Birçok bebek brokoliyi tadı ve kokusundan dolayı sevmez. Bebeklerin brokoliyi severek tüketmesi için farklı pişirme ve sunum teknikleri deneyebilirsiniz.

Avokado

image

Avokado, bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişimi için oldukça önemli bir besindir. Anne sütünde ki yağ ile büyük benzerlik gösterir ve bu yönüyle harika bir yağ kaynağıdır. Püre olarak yada salatalara ilave ederek tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Balkabağı

image

Balkabağı, protein, demir, potasyum ve kalsiyum bakımından muhteşem bir besindir. İçerisinde ki demir sayesinde bebeklerin kemik gelişimini güçlendirir ve kansızlığı önler. Bebeğinize balkabağını püre, tatlı, çorba gibi farklı şekillerde yedirerek, bu tadı onlara sevdirebilirsiniz.

 

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz