Çocuğunuz yemek seçiyorsa ne yapmalısınız?


Çocuğunuz daha kendi başına beslenme gereksinimini sağlayamazken sizin ıspanak, kereviz, brokoli, karnabahar gibi besinleri yedirmeniz işkence haline geliyor ise, Psikolog Bilgehan Turanlı’nın önerilerine kulak verin:

Çocuğunuza sağlıklı ve dengeli yeme alışkanlıkları edindirmek ona bütün hayatı boyunca yarar sağlayacaktır. 

Ebeveynlerin besin konusunda yaptığı tercihler, gelişim dönemlerinde de devam etmekte olan tat duygusu tercihlerin ve alışkanlıkların oluşmasına yardım eder.

Çocuğunuza tadını hiç bilmediği ve sevmediği bir yemeği yedirtmeye çalışırken eğer zorlanıyorsanız tadını sevdiği bir tat ile birleştirmek en başta izleyeceğimiz yol için çok uygundur. 

Araştırmalara göre tatlı bir besinle birleşim sağlamakta bu yollardan biridir. Fakat burada bahsedilen tatlı besin doğal şeker olmalıdır. 

Örneğin, patates, bezelye, havuç gibi sebzelerin içinde şeker miktarı fazla olduğundan; brokoli ya da karnabahardan hemen önce bir lokma patates veya balla tatlandırılmış ev yoğurdu ile verilen çocukların acımsı sebzeleri daha kolay yedikleri gözlemlenmiştir. (S. Aamond ve S. Wang, 2011)

Bebeklerin tat alma duyguları ilk aylarda oluşmaya başlar. Bunun hamilelikte oluştuğuna dair araştırmalarda vardır. 

Annenin yediği besinleri süt yolu ile bebeğe aktarımı da söz konusudur. Örneğin anne hamilelik ve emzirme döneminde bolca soğan sarımsak tükettiği zaman ileri dönemlerde bireyin sarımsak ve soğanı severek tükettiği kanıtına varılmıştır. 

Aynı şekilde bolca brokoli ve ıspanak tüketen annelerin çocukları da bu besinleri sevdikleri yiyecek sıralamasında ilk sıralara koydukları görülmektedir.

Eğer çocuğunuz yemek seçmekte hala ısrarlı ise anne babalara, çocukları iki yaşına geldikleri andan başlayarak, mutfağa ziyaretler yapmaya başlamalarını öneririm. 

Yemek pişirmeyi deneyin, mutfakta çalışmanın sadece sizin işiniz olduğunu düşünüyorsanız çocuklarla olan eğlenceyi kaçırıyorsunuz demektir. 

Çocuklar pişirdikleri yemeği yemeyi severler. Mutfak aynı zamanda çocuklar için iyi bir öğrenme merkezidir. Çocuklar mutfakta malzemelerle uğraşırken farkında olmadan yeni bilgiler edinirler. 

Örneğin, unun beyaz ve yumuşak olduğunu, yumurtanın kabuğunun kırıldığında sarı yuvarlak bir kısmı olduğunu görebilirler. Bunun yanında yemeği hazırlamanın aslında çaba ve uzun bir zaman gerektirdiğinin de farkına varırlar. 

Onlara fırsat verin, yemek malzemelerini almaya birlikte çıkın ona sebzeleri elletin, koklatın bu onun sebzeyi sevmesine katkıda bulanacaktır. Ayrıca kokular küçük yaştan itibaren çocukların tüm duygularını harekete de geçirecektir.

Son olarak ve en önemlisi ebeveynlerin baskıcı ve zorlayıcı olmaları, çocuk başlangıçta az yemek yiyip kısa bir süre sonra tekrar yemek yemek isteyebilir. 

Fakat bir sonraki yemek saatine kadar çocuğun bekletilmesi sağlanmaktadır. Yemeklerin porsiyonları ideal olmalı, yemeklerin süresi çok uzamamalıdır. 

Ödül ve ceza yönteminden kaçınılmalı, beslenme sırasında tablet, telefon, oyuncak gibi çocuğun ilgisini çeken materyaller ortada bulunmamalıdır. 

Bu yöntem ve yönlendirici davranışlar çocuğunuzun yeme sorunlarının düzelmesine önemli ölçüde katkıda bulunacaktır. 

Çocuk denetimi adına profesyonel destek almak için alanında uzman bir psikolog, pedagog ya da çocuk gelişim uzmanına danışabilir, yardım alabilirsiniz.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz