Çocuğunuzun okul başarısı beslenmesinde gizli

501229164

Diyetisyen Suzan Gerdan’ın görüş ve önerilerini derledik:

Okul çağındaki çocukların başarısındaki sihir hiç şüphe yok ki onların sağlıklı olmalarıdır.

Okuldaki başarı, çocukların sağlık durumlarıyla çok yakından ilgilidir Beslenme problemlerinin başında kansızlık gelir, demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. 

Bu durumda da çocuklar okulda dikkatsiz ve başarısız olur. Kansızlığın birçok nedeni olabilir. Bu nedenle önce nedeni araştırılmalı ve nedene göre tedavi uygulanmalı. 

Ayrıca kandaki çinko, selenyum, molibten, A ,B12 vitamini ve H vitamini (biyotin) eksikliği de okul başarısını olumsuz şekilde etkiler.

Kansızlık Nedenleri: Çocukların beslenmesinde demir içeren hayvansal besinlerin (et,yumurta gibi) yetersiz oluşu, beslenmenin daha çok tahıl ve sebzelerden sağlanmasına bağlı olarak bağırsaktan demir emiliminin düşük olması sonucu, barsak parazitleri veya herhangi bir nedenle vücutta kan kaybına bağlı olarak kansızlık görülebilmektedir.

KANSIZLIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Kansızlıkta kan hücreleri içindeki demiri taşıyan hemoglobin miktarının azalması söz konusudur. Hemoglobin düzeyinin ölçümü ile kansızlığın derecesi ortaya konulur.

Normal ilkokul çağındaki bir çocuğun hemoglobini %11 gram olmalıdır.. Kansızlık olduğunda hemoglobin düzeyi düşer, vücudun oksijen ihtiyacı karşılanamaz ve bu nedenle kaslarda çabucak yorgunluk ve halsizlik başlar.

Kansızlığı olan çocukların bulaşıcı hastalıklara karşı direnci azalmakta, sık hastalanmaktadırlar. Ayrıca, kansızlık, iştahsızlığa ve sık hastalanmaya yol açtığından beslenmenin de bozulmasına sebep olmaktadır.

Kansızlığı olan çocukların dikkati azalmakta, derslerinde de başarısız olmaktadırlar. Uzamış kansızlık gelişme geriliğine de yol açabilir.

KANSIZLIKTAN NASIL KORUNULUR?

1. Yüksek demir içeren birinci grup (et, yumurta, tavuk, baklagil, yağlı tohumlar) yiyeceklerin yeterli miktarda alınması, hayvansal demir kaynaklarının tercih edilmesi gerekir.

2. Bağırsak parazitlerinden korunmak için Kişisel temizlik ve çevre sağlığının uygun olması gerekir.

3. Bağırsak paraziti varsa da erken tedavi edilmesi gerekir.

KANSIZLIK İÇİN ÖNERİLER

* Soluk görünen, çabuk yorulan çocuğun kansız olabileceği düşünülerek doktora götürülmeleri gerekir.

* Kansızlığı olan çocuğun ilaçlarını yeterli ve düzenli kullanması ve sağlıklı beslenmesi sağlanmalıdır.

.•SOYUT ZEKA İÇİN SELENYUM: Selenyum eksikliği zeka seviyesi için çok önemlidir. Soyut düşünme yeteneğini olumsuz yönde etkiler; örneğin üç boyutluresim yapamazlar. Kalem tutmakta zorlanırlar çünkü ince motor hareketlerini yapamazlar. Selenyum; pırasada, ıspanakta ve enginarda yoğun bulunur.

•DİKKAT DAĞINIKLIĞINA KARŞI MOLİBTEN: Molibten eksikliği aşırı sinirlilik, hırçınlık ve dikkat eksikliğine yol açar. Kerevizde çok yoğun bulunur.

A VİTAMİNİİLE KESKİNGÖZLER: A vitamini eksikliği; görme problemine bağlı olarak okul başarısızlığına yol açar. Havuçta, yumurta sarısında ve karaciğer de bolca bulunur.

•GÜÇLÜ HAFIZA İÇİN B12: Çocukta B12 vitamini eksikliği; unutkanlık, dikkat dağınıklığı ve hırçınlık yapar. Ispanakta, kırmızıette ve soğanda yoğundur.

•YORULUYORSA DİKKAT:Demir eksikliği de dikkat dağınıklığına ve yorgunluğa neden olur. Kırmızı ette, karaciğer ve dalakta yoğun bulunur.

•UNUTKANSA BİOTİN TESTİ: H vitamini (biotin) eksikliğinde; saç dökülmesi, ciltte beyazlama, egzamalar ve unutkanlık oluşur. Bolca ceviz ve karaciğer yenilmeli.

•TIRNAK VE SAÇLARINI İZLEYİN: Çinko eksikliğinde tırnaklarında kırılma ve saç dökülmesi vardır. Sebzelerde, ceviz ve fındıkta bulunur.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz