Çocuklara TV karşısında yemek yedirmeyin!

image

Bebek ve çocuklara, film ve reklam seyrederken ya da bilgisayar oynarken yemek yedirilmesi obeziteye davetiye çıkarıyor.

Diyetisyen Neslihan Aktepe’nin bu konudaki uyarı ve önerileri şöyle:

Yemeğe başladıktan sonra 20 dakika içinde tokluk hormonunun uyarılmasına fırsat kalmadan, kendisine sunulan gıdayı, ağız açma ve yutma refleksi şeklinde ihtiyacından fazla miktar tüketen çocukta, mide büyümesi söz konusu oluyor.

Mutlaka masada yemek yemeli

image

Çocuklar oturabilecek duruma geldiğinde mutlaka yemeklerini masada yemeli. Küçük bebeklerin dahi mama sandalyesine oturtularak aile fertleriyle sofrada bulunmalı.

Özellikle bebeklere yemek yedirmek kimi zaman anne ya da bakıcı için zor olabiliyor. Bunu kolaylaştırmak için bebeklere televizyon karşısında, reklam ya da çizgi film seyrettilirken yemek yedirilmeye çalışılıyor.

Bu çocuğun sağlığı açısından yanlış bir hareket. Kimi anneler, bebeğin sevdiği reklam ya da filmleri bir CD’de toplayarak çocuğa her öğünde yemeği bunları izletirken yedirdiğini ifade ediyor.

Tokluk hissetmiyor

Bu çok tehlikeli bir durum. Çünkü bu şekilde bebek ya da çocuk, tüm algısını ekrana verdiği için tokluk hissetmiyor ve kendisine verilen gıdaları fark etmezcesine tüketiyor.

Bu süre çocuk için yemek saati ve damak lezzetinden ziyade bilinçsizce ağzını açıp yutma refleksi haline geliyor. Çocuk, yiyeceğin ne tadına ne zevkine varabiliyor. Bu arada, ihtiyacından fazla gıda tüketen çocuğun midesi de gereksiz yere büyüyor.

Obezite tehdidi

image

Dünyada obezite erişkinlerin yanı sıra çocukların da sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. Çocuklarda büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemin, doğumdan iki yaşın sonuna kadarki süreci kapsıyor.

Süt çocuğu ve küçük çocukların beslenmesiyle ilgili alışkanlıklar özellikle bu dönemde kazandırılmalı. Yenidoğan için en ideal besin anne sütüdür. Bebek mümkün olduğunca iki yaşına kadar emzirilmeli. İlk altı ay anne sütü dışında besin takviyesine gerek yok.

Çocukların 0-2 yaş grubunda endokrin hormonlarında herhangi bir sorun bulunmaması halinde obezite gelişmesi mümkün değildir. Bu yaş grubundaki bebek, kilolu veya obez ise ebeveynleri sorgulamak gerekir. Bu durumun tek sorumlusu anne ve babanın yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanmaktadır.

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz