Emmeyen bebeklerde “damak yarığı” şüphesi

bebegim1Bebeğiniz emme sorunu yaşıyorsa, bunun nedeni “damak yarığı” olabilir. Dışardan farkedilmeyen bu rahatsızlık bebeklerin anne ya da emzik emerken zorlanmasına neden oluyor.

Tıp dilinde “kleft” olarak adlandırılan dudak, damak yarığına her 750 çocuktan birinde rastlanıyor. Halk arasında “tavşan dudağı” olarak da bilinen bu rahatsızlık dudaklarda dışarıdan görülebiliyor. Ancak çene ya da damakta bulununan yırtıkların görülmesi zor. Birçok bebekte doğumdan günler sonra farkedilebiliyor. En fazla da bebeklerdeki emme sorunu medeniyle farkına varılıyor.

Damak yarığı nedeniyle soğurarak emmekte zorlanan bebekler, annenin memesinden ya da biberondan süt içemezler. Bu nedenle “Haberman emziği” adı verilen yöntemle, ağızlarına süt sıkılarak beslenirler. Dudak, damak yırtığı çocuklarda kulak, burun, boğaz sorunlarına yol açar. Çocuğun anlaşılabilir şekilde konuşmasını engeller. Dişlerin normalden farklı gelişmesine neden olur.

Normalde bebeklerde çene kemiği ve damak hamileliğin 6. Ve 12. haftasında tıpkı fermuar gibi birleşir. Ancak damak ya da dudak yarığı olan bebeklerde bu gerçekleşmez. Bu rahatsızlık, bir çok faktörün sonucu ortaya çıkabilir. Irsi olabilir ya da akraba evliliği, vitamin eksikliği ya da gebelikte geçirilen enfeksiyonlar yüzünden meydana gelebilir.

Dudaktaki yarık, hamileliğin 20. haftasından itibaren ultrasonda farkedilebilir. Ama damak ya da çenedeki yarığın görülmesi zordur. Bir çok değişik yüzü ve şiddeti olduğu için tedavi yöntemi de farklıdır. Sadece samak yarığı olan bebeklerde 1 yaşına girmeden yapılan ameliyat yeterli olabilir.

Aynı anda çene, dudağın iki tarafı ve damakta yarık bulunan çocukların ise, 18 yaşına kadar 6 – 10 defa tıbbi operasyon geçirmesi gerekebilir. Ebeveynlerin kimisi bu rahatsızlığı korkunç bulurken, kimisi de o kadar sorun yapmıyor. Hollandalı plastik cerrahi uzmanı Sarah Versnel’e göre, çocuklar için ebeveynlerin tepkisi belirleyici. Anne – baba ne kadar rahatsa, çocuk da o kadar rahat oluyor.

Versnel’in ebeveynlere en önemli uyarısı; çocuğun görüntüsünü kabul edip, olabildiğince normal davranmaları…
Dışarı çıkarken dudağının kapatılması, bunu bir eksiklik olarak algılayıp utanmak çocuğun özgüveninin kaybolmasına yol açıyor.

Hollandalı uzman, ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflar çekip, bu sürece çocuğun da dahil edilmesini öneriyor. Hollanda’da 17 hastanede dudak, damak yarığı konusunda uzman ekipler yer alıyor. Plastik cerrahi uzmanı hekimlerin liderliğindeki bu ekip yılda 60 dudak, çene ve damak yarığını kapatıyor.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz