Gebelikte beslenme: Hangi yiyeceklerden uzak durmak gerekir?

0
7

Hamilelik dönemindeki beslenme sırasında dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin diyetisyen Ekin Altın’ın önerilerini derledik.

Anne ve bebeğin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için, tüm besin gruplarından her öğünde yeterli ve dengeli miktarlarda tüketilmelidir.

Kalsiyumunun zengin kaynağı olan süt, yoğurt ve peynir düzenli tüketilmeli porsiyonları beslenme uzmanları tarafından ayarlanmalıdır.

Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddeleri içeren yiyecekler yenmemelidir.

Kuru meyveler ve kuruyemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden zengin olduğu için beslenmede uygun şekilde, alınan kilo kontrol edilerek tüketilmeli.

Doğal besinlerde yeterli alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer. Yemeklerde mutlaka yeterli miktarda iyotlu tuz kullanılmalı.

Sebzelerin, makarna ve eriştenin, mercimek, nohut ve kuru fasulyenin haşlama suları dökülmemeli, bu yiyecekler önceden yıkanıp ıslatıldıktan sonra pişirilmeli.

Yenilen yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi (kansızlığı) önlemek açısından yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. 

Ayrıca kırmızı et ve balığını demir açısından zengin olduğu göz önünde bulundurularak beslenmede mutlaka yer verilmelidir. Et /balık ile birlikte bol limonlu salata tüketmek demir emilimini olumlu yönde etkileyecektir.

Pekmez, demir minerali içeriğine sahip bir besindir. Şeker yerine tatlı olarak uygun miktarlarda tercih edilmelidir, böylece kansızlığa karşı da önlem alınmış olunacaktır.

Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine, ayran, bitki çayları, meyvenin kendi tadı ile yapılmış kompostolar, içecek olarak tercih edilmeli. Kilo kontrolü için çok fazla taze sıkılmış meyve suyu değil meyvenin kendisi tercih edilmeli.

Kafein tüketiminden kaçınılmalı, kafein içeren çay ve kahveden uzak durulmalıdır,

Tarım artıklarının olabileceği düşünülerek sebze ve meyvalar iyice yıkanmalı.

Hamilelik sırasında rutin vitamin eklenmesi, vejateryanlerde, çoğul gebeliği olanlarda, adolesan (ergenlik dönemi) gebelerde, doktoru tarafından yapılmalı.

Yiyecekler hazırlanırken ellerin temiz olmasına dikkat edilmeli, yemek hazırlanırken hijen koşulları mutlaka oluşturulmalı.

Ceviz, omega 3 açısından olduça önemli bir kuruyemiştir, bebeğin beyin gelişimine katkısı olacağı için hergün miktarına dikkat ederek ara öğünlere eklenmelidir.

Hamilelikte sıklıkla yaşanılan, kabızlık problemini önlemek için posa içeren besin tüketimine, yeterli su içmeye ve doktorunuzun izin verdiği ölçüde egzersiz yapmaya dikkat edilmelidir.

Yeterli sıvı tüketimine dikkat edilmeli, hamilelikte oluşabilecek olan ödemi azaltmak için mutlaka yeterli su tüketilmelidir.

Herhangi bir ilaç, vitamin veya mineral kullanılmadan önce kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Bir Cevap Yazın