“Çocukları akıllı telefondan uzak tutun!”

0
12

image

Cep telefonu kullanımı konusunda ebeveynlerin çocuklara iyi birer rol model olması gerektiğini söyleyen Pedagog Öznur Simav, çocukları akıllı telefondan uzak tutmak için yapılması gerekenleri sıraladı.

Çocuklarda teknolojinin olumsuz etkileri fiziksel ve psikolojik sağlık noktasında kendini çok net gösterebiliyor. Onları olumsuz etkilerden korumak için yapılması gerekenlerden bir tanesi anne ve babanın iyi bir rol model olması…

image

Akşam eve geldiğinde sürekli telefonu ile meşgul olan, tüm gün çocuğunun onu beklemesine rağmen gözünü telefondan, parmaklarını ekrandan kaydırmaktan alıkoyamayan ebeveynler çocuk için olumsuz bir örnektir.

TEKNOLOJİK ARAÇLAR ÇOCUK BAKICISI DEĞİL

image

Teknolojik araçlar, çocuk bakıcısı değildir, çocuklarınızın sizinle direkt iletişime ihtiyaçları vardır. Bunu günümüz çocukları çok kısa zaman içinde telafi etmek ve yaşamak durumundadır. Bu nedenle kısa zaman aralıkları çok iyi şekilde değerlendirilmelidir.

ÇOCUĞA KAÇ YAŞINDA CEP TELEFONU ALINMALI?

image

Çok gerekmedikçe çocuklara 12 yaşından önce telefon verilmemelidir. Telefon kullanımı, çocuk ya da gençlere uygun olmayan sitelere girilmesi ile kimi zaman amacının dışına çıkar. Bu nedenle internet için filtre sistemine aileler önem vermelidir.

ÇOCUKLAR AKILLI TELEFONDAN NASIL UZAK TUTULABİLİR?

image

Çocukların spora ve sosyal etkinliklere yönlendirilmesi,

Hobi edinmelerinin sağlanması,

El becerilerine önem verilmesi,

Bisiklete binmeleri,

Maket ve artık malzemelerle kolaj çalışmaları yapmaları,

Enstrüman çalmayı öğrenmeleri,

Ev işlerine yardım etmeleri,

Deney yapımı ile ilgilenme gibi çalışmalar çocukları mümkün olduğu kadar telefondan uzak tutar.

Ayrıca zamanın değerli olduğu vurgusu da çocuklara zaman zaman yapılmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın