Tatil ve çocuk: Çocuklarda suya girme korkusu nasıl yenilir?

0
15

Hava sıcaklarının artması ve okulların kapanmasıyla birlikte birçok aile sayfiye yerlerine, yazlıklara akın edecek.

Çocukların gün boyu en büyük eğlencesi suda oynamak olacak. Peki ya çocuğunuzda suya girme korkusu varsa?…

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Sabriye Müge Kesgin, ebeveynlere şu önerilerde bulunuyor:

Çocuk havuzdan denizden korkuyorsa çeşitli oyun ve oyuncaklar ile suya alışması sağlanabilir. 

Başlangıçta deniz kenarında şişme küçük oyun havuzları koyup ilk başta bunlarda oynayıp yavaş ve kademeli şekilde suya girmesini sağlayabilirsiniz. 

Ebeveynler için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

10 yaş altında görülebilr

Çocukluk döneminde deniz veya havuz korkusu olabilir. Bu 10 yaşında altında saha sıktır. Bu suya girme korkusu aşılamazsa aileler için problem oluşturabilmektedir. 

Yıl sonunda sabırla bekledikleri dinlenmeye kendileri ayırdıkları zaman dilimi tüm aile için hoşnut olmayan dönem oluşturur.

Ortam değişiklikleri göz önünde bulundurun

Geniş alanda hareketli olan su kitlesi bazı çocuklar için ürpertici olabilir. 

Tuzlu soğuk ve hareketli olan dalgalı olan bir suda korku ve kasılma meydana gelir. Bu korkudan dolayı adrenalin salgılar kaçma refleksi meydana getirir.

Bu nedenle soluk alıp verme hızlanır, nefes almak için ağızlarını daha fazla açıp kaparlar. Böyle olunca da daha fazla su yutar, genizleri yanar. Bunlara ilave alışkın olmadıkları çakıl yosun kum gibi olan zeminlerde ayrıca endişe kaynağı oluştururlar.

Korku öğrenilir, korkuyu artıcı ve pekiştirici davranışlardan uzak durunuz

Korkunun en büyük kaynağı öğrenilmiş olaylardandır. Bunlardan bazıları banyoda yüzüne su dökülürken genzine ve boğaz veyahut genzine su kaçması, nefessiz kalma korkusu, suyun sıcaklık değişimleri veya zeminde kayma düşme endişesidir. 

Ayrıca etrafındaki yetişkinlerin ve diğer çocukların suya düşersin, deniz seni çeker balıklar ısırır, su yutma gibi korku endişe içeren sözcükler çocuklara ilave endişe verebilir.

Sözler ile güzel telkinlerde bulunuz

Çocuklara bak senden küçükler bile yüzüyor, bebekler daha iyi suya giriyor gibi ifadelerden kaçınınız. Çocukta cesaretini artması sağlayın. 

Meraklanmasını ve zevk alacağı şekilde oyunlar ile birlikte suya girin. Dalgalı denizlerde ilk deneyimi olmasın . Öncelikle suyun kenarında şişme su havuzu veya oyunlar ile birlikte oynasın. 

İlk girişte tüm vucut suya girmesi yerine öncelikle dizler suya temas etmelidir. Deniz tatili ile ilgili oyuncak kitap ve resimler ile aşinalık kazanmalıdır.

Kendini güvende hissetmesini sağlayınız aksi takdirde ortam değişikliği, iştah kaybı, uyku düzeni değişir hoş vakitler geçiremez tatile yarıda dahi kesip dönebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın