Kabızlık çocuklarda gittikçe daha sık görülmeye başlayan bir sorun. Yanlış beslenme alışkanlıklarının bundaki etkisi yadsınamaz

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Beril Bayrak Bulucu, şu bilgileri veriyor:

Çocuklarda kabızlığın nasıl oluştuğuna ve sebeplerine şöyle bir bakalım.

Kabızlık çocuklarda karın ağrısının en sık sebebi. Kabızlığın ise en sık görülen iki nedeni var.  Birisi “dışkısını tutma” diğeri de beslenme ilgili sebebler. 

Çocuklar tuvalet eğitimi sırasında yaşadıkları korku ve stresten dolayı büyük tuvaletlerini tutmaya başlayabiliryorlar. 

Bu da zamanla hem bir alışkanlığa dönüşüyor hem de bir kısır döngünün oluşmasına sebeb oluyor. 

Tuttukça ,dışarı çıkmaları daha da zorlaşıyor ve daha fazla tutmaya başlıyorlar. Bazı çocuklarda ev dışındaki tuvaletlere gitmek istemediklerinden dolayı ya da ev dışı ortamlarda da tutma başlıyor ve daha sonra alışkanlık haline gelebiliyor. 

Dışkısını tutma çocuklarda oldukça sık görülüyor.Bunu engellemek için de tuvalet eğitimi sürecine özellikle dikkat etmek ve ne zaman olduğu değil nasıl olduğunun çok daha önemli olduğunu unutmamak gerek. 

Tutmaya bağlı kabızlığın en iyi tedavisi düzenli tuvalet alışkanlıkları yerleştirmek ve zeytinyağı! 

Evet 4 yaşından büyük çocuklarda günde bir kaç kaşık zeytinyağı oldukça etkili oluyor. Bir de tabii tuvalete gitmekle ilgili endişeyi azaltmak,bu konuda konuşmak da etkili olabilir.

İkinci en önemli sebep beslenme alışkanlıkları. Normal bağırsak hareketleri için alınan nişasta lif dengesinin yerinde olması ve yeterli sıvı alınması gerekiyor. 

Çocukların makarna pilava düşkünlükleri, sebze ve salata yememeleri kabızlıklarının en önemli sebebi.Nişasta çok lif az olduğu zaman dışkı çok katı bir hale geliyor. 

Çocuklar kiloları başına bir gram lif almalılar.Fazlası demir emilimini engelleyebiliyor. 

Birinci yıldan sonra yedikleri ekmeğin yarısı beyaz yarısı esmer olabilir.

Bir de kabızlığın oldukça nadir görülen sebepleri var. Örneğin rectal bölgedeki sinir ağlarının tam gelişmemiş olmasından kaynaklanan hirschprung hastalığı.

Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri doğumdan sonra bebeğin 48 saatten fazla kaka yapmaması ve rectal bölgeden ateş ölçümü sırasında kaka yapabilmesi. 

Bu hastalıkta ameliyatla çözüm gerekiyor. Yine sinir sistemi ile ilgili bazı hastalıklar da kabızlık yapabiliyor ve çok nadir de olsa celiac hastalığı bile kabızla seyredebiliyor.

Ancak tüm bunlar çok nadir.Kabızlığın en sık görülen nedeni daha önce de belirttiğim gibi dışkı tutma ve beslenme problemleri. 

Çocuklarda çoğu kabızlıkta ilaca başvurmadan çözüm bulmak mümkün. Zamanında ve duyarlı bir tuvalet eğitimi çok önemli

Çocuklar yeterince sıvı tüketmeli,nişasta lif oranına dikkat edilmeli.

Yeşil sebze ve salatalara alıştırılmaya çalışılıp makarna pilavda aşırıya kaçmamalı.

Tahılların yarısı beyaz yarısı esmer tüketilmeli.Bir de çocuklar günün belli saatinde tuvalet rutinine alıştırılmalı.

Bunlara yanıt vermeyen çocuklarda ise ilaç niyetine zeytinyağı (4 yaşından sonra) ,kayısı erik kompostosu ya da püresi ile kuru meyveler kullanılabilir.

Önceki İçerik‘Kablosuz ağın’ çocuklara verdiği zararın farkında mısınız?
Sonraki İçerikHamilelik takvimi: 16. Hafta