image

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırılması, her ebeveynin üzerinde en fazla durduğu konulardan biridir.

Çocuğunuza tuvalet eğitim verirken yardımcı olacağını düşündüğümüz 8 noktayı sizin için derledik:

1 – Batı Avrupa’da çocuklar tuvalet alışkanlığını 2-3 yaş arasında kazanıyor. Araştırmalara göre, kız çocukları tuvalete çıkmayı erkeklere göre biraz daha erken öğreniyor.

image

2 – Çocuklar, 1970’li yıllarda tuvalet alışkanlığını günümüzden 7 ay daha erken öğreniyordu. Bunun nedeni ise, günümüzde bebek bezlerininin daha konforlu olması ve ıslaklıktan rahatsız olmayan çocukların işediğini geç farketmesi olarak açıklanıyor.

3- Çocuklar tuvalete gitmeyi gündüz öğrenir. Yatırmadan önce çocuğunuzu tuvalete götürürseniz, altına kaçırma riski azalır. Tuvalet eğitimine başladığınız dönemde bir kaç gece bez bağlayıp yatırın. Sabah bezi kuru çıkarsa, o zaman bezsiz yatırmaya başlayabilirsiniz.

4 – Çocuğunuza lazımlık eğitimi veremezsiniz. O, hazır olduğunda kendisi bunun sinyallerini verir. Örneğin bezini kendisi çıkarmaya çalışır.

5 – Çocuğunuz ilk kez tuvalete çıktığında onu kutlayıp, küçük bir hediye vermek, onun bu alışkanlığı kazanmasına yardımıcı olur. Ama bunu her zaman yapmayın.

image

6 – Hava koşulları, çocuklara tuvalet alışkanlığının kazandırılması için yardımcı bir etkendir. Güzel havalarda çocuğunuz bez bağlamadan bahçeye çıkarmanız, onun bezden daha çabuk kurtulmasına yardımcı olur.

7 – Asya, Güney Amerika ve Afrika’da çocuklar genelde pek bez kullanmaz. Anne, çocuğu bir bez içinde sırtında taşır. Bu yüzden anneler çocuğun ne zaman çişini yapacağını bilir. Bu deneyimden yola çıkılarak, “tuvalet alışkanlığı kazandırma iletişimi” metodu geliştirilmiştir.

8 – Çocuklar genellikle yemekten sonra tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Bu nedenle lazımlık eğitim için yemekten sonraki zamanın seçilmesi daha yararlı olur.

Bir Cevap Yazın