inanilmaz-anne-karni-fotograflari-25392-12gBelçika’daki Leuven Üniversitesi uzmanları, anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığına ilişkin yapılan testler konusunda anne ve babaları uyardı.

Araştırmacılara göre, bu tür testler ebeyenlere “duygusal şantaj” yapıyor ve bu yüzden bir çok sağlıklı çocuk kürtaj yoluyla aldırılıyor.

Avrupa’daki birçok ilaç şirketi, anne karnındaki bebeğin sağlık durumuna ilişkin testler satıyor. Son dönemde özellikle genç çiftler arasında bu tür testlere oldukça yoğun bir ilgi var.

Anne ve babadan alınan kan örnekleri ile doğmamış çocuklarda sağırlık, körlük ve zihinsel engel bulunup bulunmadığı araştırılıyor.

Anne karnındaki bebeğin sağlık durumunu merak eden çiftlere bu test, toplam 800 euroya maloluyor.

Test sonucu olumsuz sonuç çıkması durumumda bir çok çift kürtaj için başvuruyor.

Ancak hekimler, test konusunda farklı düşünüyor.

Leuven Üniversitesi araştırmacılarına göre, anne karnındaki bebeğin sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olacağı, hiçbir zaman kesin olarak bilinemez.

Dolayısıyla yüklü miktarda paralara ödenerek yaptırılan testlerle böyle bir sonucun öğrenilmesi imkansız.

Uzmanlar, gelecekteki ebeveynlerin böylesi önemli bir kararı, bir şirketin test sonuçlarına dayandırmasını “tehlikeli bir evrim” olarak görüyor.

Araştırmacılara göre, her yıl önemli miktarda bebek bu testler yüzündem kürtaj kurbanı oluyor.

Leuven Üniveristesi’nden genetik uzmanı Prof. Dr. Hilda Van Esch, ilaç firmalarının kendi ürünlerini satmak için ebeveynlere “duygusal şantaj” uyguladığını savunuyor.

Bunun sonucu da ebeveynlerin gereksiz yere kürtaj seçeneğine başvurduğunu belirten Belçikalı Profesör, “Doğmamış bir çocuğun sağlığı hakkında yüzde yüz garanti vermek, bilimsel olarak asla mümkün değildir” diyor.

Bir Cevap Yazın