image

Hamilelik boyunca yeteri kadar istenmeyen tavsiye duyarsınız. Herkesin niyeti iyidir fakat vücudunuzda cirit atan hamilelik hormonundan dolayı bazen bunu görmeniz oldukça zordur.

Bu nedenle hamile bir kadına asla söylenmemesi gereken 10 şeyi derledik…

1 – “Ben de kendimi hamile gibi hissediyorum!”

image

Eğer rahminde bir bebek taşımıyorsan hamile olmanın nasıl bir şey olduğunu bilmiyorsundur. Nokta…

 

2 – “Ay, ne kadar büyük bir karın!”

image

Tamam belki her zamankinden biraz daha kilolu görünüyor olabilir ama bunu sürekli hatırlatmanıza gerek yok. Siz hiç hamile olmayan birine, “Ay ne kadar şişkosun” diyor musunuz? Tabii ki hayır. O zaman aynı kural hamileler için de geçerli. Demeyin!

 

3 – “Belki onu yapmasan daha iyi olur…”

image

Spor yapmasan… Alış veriş ağır olmaz mı? Bisiklet kullanma… Hamile kadınlar hasta değildir. Sadece karınlarında bebek taşıyorlar.
4 – “Onu öyle yapmasan…”

image

Sırttan vurulan iğne, normal doğum, annenin doğum odasına girmesi, kişisel doğum planı… Bütün bunlar hamile bir kadının kişisel seçimidir. Eğer sizin fikrinize ihtiyaç duyacak olursa zaten sorar.

 

5 – “Özgürlüğünün son ayları, kıymetini bil!”

image

Elbette çocuk doğduktan sonra hayatı değişecek. Ama bir çocuk sahibi olmak da dünyanın en güzel şeyidir. Hamile bir kadının en son duymak isteyeceği şey, “ömür boyu mahkum olacağı” düşüncesidir.

 

6 – “Onu yemek zorunda mısın?”

image

Hamile kadınlar genelde neyi yiyip yemeyecekleri konsunda oldukça bilgilidirler. Onun için rahat bırakın ne istiyorsa yesin.

 

7 – “Bebeğin küçük / büyük olacak”

image

Hamilelerin çoğu, bebeğin nasıl geleceği konusunda endişe yaşar. Onu boşuna korkutmayın. Bebeğin boyutu konusunda fikir belirtecek kişi ebe ya da jinekologdur.

 

8 – “Ya bebeğin de…”

image

“Hadi bebeğim sağırsa…”, “Ya damağı yarık olursa…” Yeni anne olacaklar zaten “farzet ki” ile başlayan konularda yeteri kadar düşünüyorlardır. En son ihtiyaç duyacakları şey bu korkulara körükle gidenlerdir.
9 – “Yorgun görünüyorsun”

image

9 ay boyunca karnında bebek taşımak öyle sıradan bir şey değildir. Onun için de yorgun olmak -ki gerçekten yorgunluktur- normaldir. Başka birinin bunu hatırlatmasına gerek yok. Onun yerine yalandan bile olda iltifat edebilirsiniz.
10 – “Ee, var mı bir haber?”

image

Eğer doğumla ilgili birşey duymamışsanız, bu büyük ölçüde doğumun henüz gerçekleşmediği anlamına gelir. Herkes bebeğin bir an önce dünyaya gelmesini bekler ama bunu en fazla anneler ister. Onun için birazcık daha sabırlı olun..

Bir Cevap Yazın