Anne olmak, her kadının yaşamak istediği olağanüstü bir duygudur. Heyecanlı, fakat bir o kadar da zorlu geçen dokuz aylık sürecin sonunda dünyaya yeni bir birey getirmenin mutluluğu yaşanır. Peki, hamilelik sonrası kalan kilolar nasıl verilmelidir?

Diyetisyen Sevgi Gökçen Erkün, şunları öneriyor:

Öncelikle, emzirme döneminde, yani bebeğin anne sütü alması gereken ilk 6 aylık süreçte, kalorisi düşük diyetler yapılmamalıdır. 

Bu dönemde annenin, hem bebeğin hem de kendisinin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerekir. 

Emzirmeyle birlikte, gün içinde zaten 500-600 kalori harcanır, bu da 2-3 saatlik tempolu bir yürüyüşe eşdeğerdir. 

Harcanan enerji bu denli fazla olduğundan, emziren anneler sık acıkır. Yemedikleri takdirde, kan şekerleri düşeceğinden tatlı tüketme istekleri artar. 

Bu nedenle, emziren annelerin normale göre daha fazla kalori içeren bir diyet listesi kullanması gerekir. 

Beslenme planının, anne ve bebeğin tüm gereksinimlerini karşılayacak şekilde düzenlenmesi kaydıyla, sağlıklı ve dengeli bir gıda tüketimiyle kilo vermek mümkündür.

Hamilelik sonrası kilo vermek isteyen anneler için öneriler:

Zayıflamak uğruna, kesinlikle karbonhidrat ya da protein açısından fakir diyet listeleri kullanmayın. 

Tüm besin ögelerinin yeterli miktarda bulunduğu, sadece size özel olan bir listeyi beslenme uzmanınızdan temin edebilirsiniz.

Emzirme dönemindeyseniz ve doğumla birlikte 15-20 kg ve üzeri aldıysanız, ayda 2 kg ağırlık kaybetmeniz, 15kg altında kilo aldıysanız ayda 1 kg kaybetmeniz yeterli olacaktır. 

Daha fazla kilo kaybı süt veriminizi etkiler.

Vitamin alabilmek için; konserve ya da bekletilmiş sebze/meyve yerine, taze olanları tercih edin. 

Mümkün olduğunca metal bıçak kullanmayın, metal bıçaklar bazı vitaminlerin verimliliğini azaltmaktadır.

Tükettiğiniz tuzun iyotlu olmasına özen gösterin. Sebzelerin ve makarnanın pişirme suyunu dökmeden tüketmek, vitamin ve mineral alımınızı artıracaktır.

Günlük su tüketiminizi emziklilik döneminde yaklaşık 3 litreye çıkartın, sonrasında ise günde 2-2,5 litre su tüketmeye özen gösterin.

Gün içinde bir öğününüzde, et, tavuk veya balık tüketmek süt veriminizi artıracağı gibi, uzun süre tok kalmanıza ve kas artışını sağlayarak zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Öğünlerinizde ekmek tüketmek, kaslarınızın çalışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda yeterli miktarda karbonhidrat tükettiğiniz için tatlı ihtiyacınız da azaltacaktır.

Kendi sağlığınızı ve çocuğunuzun gelişimini düşünerek hamilelik sonrası kilolarınızdan kurtulmak sizin elinizde! Kararlı ve sabırlı bir şekilde bu yola çıktığınızda, başarıya ulaşacaksınız.

Bir Cevap Yazın