Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Orkun Çetin, anne adaylarına şu bilgileri veriyor:

Bugün belki de son adet kanamanızı görmeye başladınız. Eğer planlarınız gerçek olur da hamile kalırsanız uzunca bir süre adet kanamanız olmayacak. 

Çoğu insan için şaşırtıcı olmakla birlikte hamileliğin başlangıcı olarak hamile kalınan ilişkinin olduğu gün değil, bundan yaklaşık 14 gün öncesi, yani son adet kanamasının ilk günü kabul edilir. 

Bu durumda kanamanızın başladığı bugün istatistiksel anlamda hamileliğiniz başlamıştır. 

Ay hesabı yapmak karışıklığa neden olabileceğinden siz de hamileliğinizi takip ederken hesaplarınızı hafta olarak yapmayı öğrenmelisiniz. 

28 günde bir adet gören kadınlar için yumurtlama zamanı, kanamanın başlangıcından itibaren 14’üncü gün civarındadır. 

Bu günler zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek için en uygun dönemdir. Örneğin sigara içmeye son verilmeli, alkol ve ilaç alımı kısıtlanmalıdır. 

Uygun ve sağlıklı beslenme alışkanlığı elde edilmeye çalışılmalıdır. Bu alışkanlıklar rahat bir hamilelik süreci için de önemlidir. 

Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketmek, yapay maddeler içeren besinlerden uzak durmak ve olabildiğince fazla su içmek faydalıdır. 

Daha önceden başlanmadı ise bu zaman içinde folik asit alımına başlanabilir. Folik asit sayesinde nöral tüp defektlerinin yaklaşık yüzde 50’lik bir kısmı önlenebilir. 

Eğer mümkünse egzersiz yapmak yine oldukça yarar sağlar. Bu hamilelik öncesi dönemde pozitif düşünmek ve mümkün olduğunca dinlenerek stresden uzak durmak dünyaya getirmeye çalıştığınız bebeğiniz için oldukça iyi bir başlangıç olacaktır.

Önceki İçerikÇocuklarda depresyon nasıl fark edilir?
Sonraki İçerikHamilelikte glutensiz beslenme önerileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz