Anneler İçin İkiz Bebek Bakımı Rehberi

0
5

İkiz bebek annesi olmak zor iş. Aynı anda aynı ihtiyaçlara sahip iki bebekle ilgilenmek, aynı sevgiyi, ilgiyi, bakımı sağlamak zor, tahmin ediyoruz. Ama merak etme, işini kolaylaştıracak ikiz bebek bakımı önerilerini bu yazımızda seninle paylaşacağız.

Aynı anda emzir!

İkiz anneleri özellikle emzirme konusunda büyük gerginlik yaşıyor. Aynı memeden art arda emzirmek mi, sırasıyla meme değiştirerek emzirmek mi, bunlar annelerin kafasını karıştırıyor. Önce şunu söyleyelim. Sütün yeterli olduğu sürece iki bebeğini de aynı anda emzirebilirsin. Bunun için düzenli beslenerek, bol su tüketerek sütünü arttırman lazım. Ayrıca bebeğin ne kadar çok emerse sütün o kadar çok gelir. Bu yüzden iki bebeğini de aynı anda emzir ve zamandan tasarruf et! İkiz emzirme gözünü korkutmasın.

İki bebeğini de senkronize et!

Onlar doğumdan beri yan yanalar! İkisinin de uyku, beslenme ya da bakım zamanlarını aynı zamana denk getirirsen dinlenmek için daha fazla zamanın olur. Örneğin iki bebeğin de aynı anda uyudu ve biri emmek için uyandı. Bu durumda hemen diğerini de kaldır. Böylece yavaş yavaş aynı beslenme düzenine girebilirsin.

Yine biri uyuklamaya başladığında diğerini de uyutmaya çalış. Gün içinde birlikte hareket etmeleri hem işini kolaylaştırır hem de sana zaman sağlar.

Kayıt defteri tut!

İkiz bebekleri takip etmek zor olabilir. Biri ile ilgilenirken diğerinin ihtiyaçlarını gözden kaçırabilirsin. Bu yüzden günlük rutinlerini not edip bebeklerinin eksiklerini tamamlayabilirsin.

Alışverişlerini düzenle!

Eğer bir yardımcın yoksa iki bebekle alışveriş yapmak çok zor olabilir. Bu yüzden tek seferde toplu bir alışveriş yapabilir ya da ihtiyaçların için internetten alışveriş yapabilirsin. Böylece hem zaman hem de enerjiden tasarruf edebilirsin.

Kullanışlı bebek kıyafetlerini tercih et!

Bebeklerin için alacağın kıyafetlerin görünüşünden çok kolay giydirilip çıkarılabilir olması önemli. Bu yüzünden fermuarlı, tek parçalı, ütüye gerek olmayan kıyafetleri tercih edebilirsin. Böylece iki bebeğinin üstlerini değiştirirken daha hızlı olabilirsin ve ikiz bebeklerin bakımı için daha fazla zaman ayırabilirsin.Yardım iste!

Eğer tek başına iki bebeğin bakımına yetişemiyorsan annenden, kardeşinden, eşinden ya da sana yardım edebilecek bir yakınından yardım iste. Özellikle ev içerisinde eşinden yardım istemekten çekinme. Örneğin banyo saatlerini birlikte gerçekleştirin. Sen bebeğini yıkadıktan sonra eşin giydirsin ve sen de diğer bebeğini yıka. Bu şekilde işleri bölüşerek biraz daha rahat edebilirsin.

Kaynak : https://www.anneysen.com/bebek/makale/bebek-bakimi-ikiz-bebek-bakimi-rehberi_11713

Bir Cevap Yazın