Baba – çocuk ilişkisi: Çocuğundan uzak yaşayan babalara öneriler

0
12

Çocuklar için ebeveynlerinden uzak olmak, yeteri kadar görememek ve eksikliğini yaşamak oldukça güç bir durumdur.

Psikolog Şölen İnce, çocuğundan uzakta yaşayan babalara şu önerilerde bulunuyor:

Boşanmalarda çocuklar genellikle anneleri ile kaldıkları için , daha az görüştükleri ebeveyn çoğunlukla babadır.

Babalar farklı bir şehirde yaşıyorlarsa,durum çocuklar için daha güç hale gelir. ”Baba” bir çocuk için güven ve destek demektir. 

Çocuklar boşanma sonrası, babalarından uzak kaldıkları ve babaları tarafından yeterli ilgi göremedikleri zaman, genelde kendilerini suçlarlar ve babalarını kendilerinden uzaklaştıracak bir şeyler yaptıklarını düşünürler. 

Öz saygıları zedelenir ve sevilmedikleri , terk edildikleri hissine kapılırlar. Bu sebeple, babaların çocuklarına sevgilerini göstermeleri ve onları ihmal etmemeleri çok önemlidir.

Boşanmış bir babaysanız ve çocuklarınızdan uzak bir şehirde oturuyorsanız, çocuklarınızın yokluğunuzdan olumsuz etkilenmesini en aza indirgemek için yapabilecekleriniz;

Birinizin hep diğerinin yaşadığı kente girmesi yerine karşılıklı ziyarette bulunun.

Çocuklarınızla tatile çıkın.

Çocuklarınıza en az haftada iki telefon edin.

Çocuklarınıza posta – kargo ile içinde el yazınız olan sevgi sözcükleri içeren notlarla birlikte küçük hediyeler gönderin.

Çocuklarınıza videoya alınmış görüntülerinizi, fotoğraflarınızı veya banda alınmış ses kaydınızı gönderin ve onların da göndermesini sağlayın.

Çocuklarınıza e – mailler gönderin.

Çocuklarınız için ulaşılabilir olun. Kapalı telefonlar, geri dönülmeyen aramalar çocukları oldukça olumsuz etkiler.

Yeni bir evliliğiniz ve başka çocuklarınız varsa, evinizde mutlaka boşandığınız evliliğinizden olan çocuğunuz için de özel bir alan ayırın.

Çocuklarınızla akraba ziyaretleri düzenleyin.

Çocuğunuzla birlikte olduğunuz vakitlerin kaliteli ve paylaşım dolu geçmesi için özen gösterin.

Çocuğunuzu ayda 1-2 defa görüyorsanız, birlikte olduğunuz gün sinemaya gitmek (bire bir paylaşım çok az ) günün yarısında telefonla iş görüşmeleri yapmak, dikkati çocuğa vermemek ,görev sorumluluğu ile günü geçirmek çocuğa daha fazla zarar verebilir.

Çocukların yaşgünü,mezuniyet,resital,gösteri gibi çok özel günlerini kaçırmayın.

Çocuğunuzun annesi ile aranızda ne sorun yaşanırsa yaşansın , bu durumu çocuğa yansıtmayın ve çocuğa anne hakkında olumsuz konuşmayın.

Bir Cevap Yazın