Türkiye’de basketbol sporunun önemli isimlerinden biri olan, Beşiktaş ve Türk Milli Basketbol Takımı’nın unutulmaz isimlerinden Turabi Genç, Annemonline.com yazar ailesine katıldı.

Turabi Genç, sporcu ve akademisyen kimliğiyle, deneyimlerini, spor eğitimi konusundaki görüş ve önerilerini Annemonline okurlarıyla paylaşacak.

Annemonline.com ailesi olarak, “Aramıza hoşgeldin” diyerek, sizleri Genç’in ilk yazısıyla baş başa bırakıyoruz:

Sevgili Okurlar,

12 yaşımda amatör olarak, 17 yaşımda profesyonel olarak süregelen ve bir Türk Milli Basketbolcusu olarak, dünyada ve Avrupa’da yaşayan Türk ebeveynler için annemonline haber portalının yazarı olmaktan onur duyduğumu belirtmek isterim.

Sizleri buradaki köşemdeki yazılarım aracılığıyla,  38 yıldır ilk günkü heyecanla yaşadığım basketbol sahasına davet ediyorum. Sizlerin de benimle aynı heyecanı paylaşabileceğini umut ediyorum.

Bu köşede gerek benim yazılarımla gerekse siz değerli okurların benim için son derece önemli yorumları ve eleştirileriyle hep birlikte interaktif bir biçimde basketbol sporunu çocuklarımıza sevdireceğimiz inancındayım.

İlk yazımı basketbol sporunun çocuk gelişimindeki önemine detaylı vurgular yaparak kaleme aldım. En kısa sürede annemonline okurlarının tribünlerde benimle birlikte basketbol oynayacak çocuklarını izleyebilmek ve alkışlayabilmek dileklerimle…     

Günümüzde çocukların gelişiminin yalnızca eğitimle sağlanacağı düşünülüyor. Spor yapmak, gereksiz ve vakit kaybı olarak algılanıyor. Bu yaygın düşüncenin sonucunda ebeveynler, çocukların arta kalan zamanlarını özel ders ve kurslarla yoğun bir çalışma programına sokarak son derece yanlış bir tutum sergiliyor. Ebeveynlerin çocukları adına takındıkları bu tutum çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

Modern toplumlarda çocukların tablet, bilgisayar ve cep telefonu gibi sanal bir sosyal ortama olan bağımlılıklarının fazlasıyla arttığını da göz önünde bulundurarak onların git gide yalnızlaştıklarını ve gelişimlerinin olumsuz yönde etkilendiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle çocukları bu tip alışkanlıklardan kurtarmak adına onları kolektif bir yaşamın merkezine çekebilmek için basketbola yönlendirmek çocuklara oldukça fayda sağlayacaktır. Basketbolun merkezinde olan takım oyunu olgusu; çocuklara sosyal yaşamlarında daha fazla iletişim kurmalarını, yardımlaşmalarını ve paylaşmayı öğretecektir.

Bunların yanında, birlikte düşünebilme ve beraber hareket etme yeteneklerini de geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Bu şekilde yetişen çocuklar, geleceklerinde de paylaşma ve yardımlaşma bilinci yüksek, kendilerinden başkalarını da düşünmeyi alışkanlık haline getiren bireyler olacaktır.

Basketbol, bahsettiğim bütün bu yeteneklerin gelişmesine yardımcı olmanın yanı sıra çocukların fiziksel olarak da sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlar. Çocukların basketbola yönlendirilmesinde vücudun esnek ve çevik olması, kas ve kemik yapısının gelişmesi, fiziksel olarak dayanıklılığın artması ve güçlü bir yapıya sahip olmaları ayrıca vücutlarının formda olması da hedeflenir.

Bütün bunlarla beraber basketbolun daha birçok faydası bulunmaktadır. Her spor dalında olduğu gibi basketbolla da ilgilenen kişilerin iyi düzeyde beslenmeleri ve kendilerine iyi bakmaları gerekir. Bu şekilde basketbolla ilgilenen kişilerde düzenli uyku, beslenme gibi alışkanlıklar yaşamın bir parçası haline gelir. Gerçekleştirilen fiziksel aktiviteler ve düzenli yaşam tarzı çocukların hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişimine katkıda bulunmanın yanı sıra büyüme hormonlarının da doğru şekilde salgılanmasını sağlayarak gelişimlerine katkıda bulunur.

Çocukların gelecekteki yaşamlarında başarılı, özgüveni yüksek ve rekabetten çekinmeyen bireyler olması yönünde de basketbolun katkısı göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Bu bağlamda basketbolun hayatlarında olması gerekliliği doğmaktadır. Böylelikle basketbol çocuklara, eğitim ve gelecekteki iş hayatlarındaki başarıya destek olmakla birlikte, onların sosyal hayatlarında ve en önemlisi de kendi sağlıkları açısından her zaman fayda sağlayacaktır.

Çocukların ev içinde yaşadıkları dağınıklık, beslenme ve uyku düzenlerindeki bozukluk, ders çalışmayla ilgili yaşanılan sıkıntılar ailelerin sıklıkla karşılaştıkları olumsuzluklardır. Bu olumsuzlukları aileler tek başlarına çözmekte yetersiz kaldıklarında yardımlarına takım antrenörleri yetişir. Antrenörün ailelerle iş birliğinde bulunması çocuklar üzerinde oldukça olumlu bir etki yaratır. Buna örnek vermek gerekirse; sabah antrenmanı için gelmiş çocuklar, antrenörün antrenmanın başlayacağını haber veren düdüğü çalmasıyla orta sahanın ortasında, antrenörün etrafında toplanırlar. Antrenör çocuklara kahvaltı yapıp yapmadıklarını, kahvaltıda ne yediklerini ve sonrasında gece kaçta uyuduklarını, uyumadan önce dişlerini fırçalayıp fırçalamadıklarını sorar. Bu soruların arkasından derslerini çalışıp çalışmadıklarını, okuldaki durumlarını, öğretmenleriyle ve öğrenci arkadaşlarıyla ilişkilerinin nasıl olduğuna dair soruları da sorar. Antrenör bu sorulara aldığı cevapları aileler ve öğretmenlerle paylaşarak çocukların beraber takip edilmesine olanak sağlar. Ayrıca, antrenörün sorduğu bu sorular ve aldığı cevaplar takım içinde bulunan diğer çocukların tamamı tarafından da takip edilir.

Antrenörün, uykusuna dikkat eden, derslerine çalışan oyuncuları herkesin içinde takdir etmesi diğer çocuklar için bir motivasyon kaynağı olur.

Basketbolu birçok spor dalından ayıran önemli bir özelliği de maçın bitiş düdüğüne kadar heyecanın hiç bitmemesidir. Çünkü basketbolda saniyelerin hatta saliselerin bile maçın kaderini değiştirebileceğini unutmamak gerekir. İki sayı öndeyken ve maç bitmek üzereyken çok uzaklardan atılan bir topun çemberin içinden geçmesiyle bir anda bir sayı ile maç kaybeden bir sürü takım vardır.

Basketbolun, yaşattığı heyecan ile yüksek seyir zevkinin, çocukların tutkusuyla birleştiğinde daha fazla güzelleşen bir spor dalı olduğunu da söylemeliyim.

Daha küçük yaşlarda bu şekilde çekişmeli maçlar oynamaya alışan çocuklar, zor ve kritik anlarda maçın kaderini değiştirecek kararları almayı öğrenirler. Çocuklar, bu şekilde sorumluluk alarak bu aşamada liderlik özelliğini de ortaya koymuş olurlar. Bu tip kararlar almak ve uygulamak, bunun yanında bir de galibiyeti getirecek sayıyı atmışlarsa eğer onların yaşadığı heyecanı ve tribündeki ailelerine yaşattıkları heyecanı tarif etmek mümkün değildir. Ancak galibiyetin yanında kaybetmenin de çok doğal bir duygu olduğunu, rakip takım ve oyuncularını centilmence tebrik etmenin ne kadar doğru bir hareket olduğu da çocuklara öğretilir.

Çocuklara Fair Play çerçevesi içinde davranmaları gerektiğini ve maç sırasında bazen hakemin göremediği pozisyonlarda topun kimden çıktığını ve mutlaka gerçeği söylemesi gerektiği de öğretilir. Bu davranış biçimi, onlara her zaman dürüstlüğün ne kadar onurlu ve takdir edilen bir davranış olduğunu anlatır.

Bunun yanında maç sırasında eğer çocuklar istenilen performansı ortaya koyamamışsa, onları kesinlikle negatif yönde eleştirmemeyi ve pozitif şekilde motive etmeyi de unutmamak gerekir.

Kaybedilen maç sonrası çocukların en kısa sürede oynadıkları maçı unutup bu maçta yaptıkları hataları çok büyütmeden bir sonraki maça hazırlanmasının önemini de belirtmem gerekiyor. Bu sayede çocuklar bir sonraki maça daha kolay motive olurlar. Bu olay sadece çocuklar için değil profesyonel takımlarda oynayan büyük yaştaki oyuncular için de geçerlidir. Bu durumda siz ebeveynlerin de antrenörler kadar çocuklarımız üzerinde büyük etkisi olduğunu söylemeliyim.

Değerli ebeveyn ve çocuklarımıza basketbol dolu günler diliyorum.

Sahaya hoş geldiniz…

2 Yorum

  1. Marmara Üniversitesi’nin çok değerli hocası ve aynı zamanda basketbolun enlerinden Turabi hocamızın bu değerli platformda bizlerle bu bilgileri paylaşıyor olması büyük şans, konu aile ve çocuk olunca işin uzmanından bunları okuyabiliyor olmak, doğru bilgiyi kaynağından alıyor olabildiğimiz için çok şanslıyız, diğer köşe yazılarını merakla bekliyoruz,
    Sevgilerle..

  2. İstanbul Çekmeköy de bulunan İleri Nesil Okulları bünyesinde yer alan İnosport’ta 10 yaşındaki oğlum basketbol eğitimine kış boyunca devam etti. Turabi hoca sayesinde çocuğumun basketbol ve aynı zamanda kedine güveninin fazlasıyla geliştiğini gözlemledim. Bu bakımdan kendisine çok teşekkür ederim. Ümit ederim İnosport’ta gelecek dönem kendisi ile berabar çocuğumun eğitim görmesini dilerim.

Bir Cevap Yazın