Hamileler oruç tutabilir mi?

image

Ramazan ayında anne adayları oruç tutabilir mi? Bu bebek ve ane sağlığını etkiler mi?

Bu konda merak edilen sorulara Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç yanıt veriyor:

Sıvı eksiklğine dikkat!

Gebelik süresince önem verdiğimiz konulardan biri de beslenme ve sıvı tüketimidir. Az az, sık sık yemek ve günde en az 3 lt su tüketiminin gebeler için önemi göz ardı edilemez. Beslenmeye önem veriyoruz çünkü gebelerin gıda ve sıvıdan yoksun kalması erken doğuma neden olabilmektedir.

image

Beslenme bozukluğuna bağlı karşılaşılabilecek bir diğer sıkıntı da kan şekerinin hızla düşme riskidir. Oruç tutarken gıda ve su alamama süresinin fazla olması bulantı, kusma, mide yanması, kabızlık gibi şikâyetleri de beraberinde getirebilmektedir.

Doktor kontrolü şart!

Riskli gebe kategorisinde olan gebelerin oruç tutması diğer gebelere göre daha sakıncalıdır. Gebelik döneminde oruç tutmak isteyen gebeler mutlaka doktorlarının önerilerini dikkate almalı, doktor onay veriyorsa oruç tutmalıdır.

Ramazan ayı eğer lohusalık dönemine denk geldi ise oruç tutulmaz. Emzirme döneminde oruç tutmak anne sütü miktarını azaltır ve anne sütünün kalitesini düşürdüğü için bebeğin beslenme ihtiyacını yeterince karşılamaz. Yine bu dönemde oruç tutmak istiyorsanız mutlaka doktor onayı almalısınız.

Gebelik ya da emzirme dönemi, ramazanda oruç tutamamak için dinen mazeretli durumlar arasına girmektedir. Çocuğuna zarar gelmesinden tedirgin olan anne adayları oruç tutmayabilir. Eğer anne ve bebek huzurlu ve rahat ise, doktorunuz da izin veriyorsa oruç tutmanızda bir sakınca yoktur.

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz