Hamilelik takvimi / 2. Hafta

0
8

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Orkun Çetin, şu bilgileri veriyor:

Anne adayının yumurtalıklarında yumurta hücresi gelişimi devam eder. 

Bu esnada endometrium adı verilen rahim zarı da kalınlaşmaya başlamıştır. 

Bu kalınlaşmanın amacı, döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embriyonun rahim içinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır. 

Yeni gelişecek olan canlının ihtiyaçlarını karşılamak üzere vücudun bu kısmında kanlanma artar. 

Bu haftanın sonunda, gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıktan atılır. Yani yumurtlama meydana gelir. 

Bir adet döneminde kadında sadece bir yumurta üretilir ve çatlar. 

Çift yumurta ikizlerinde ve üçüzlerinde farklı olarak tek bir yumurta değil birden fazla yumurta atılır.  Bu yumurtaların hepsi döllenirse çoğul gebelik olur. 

Bu günler zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek için en uygun dönemdir. Örneğin sigara içmeye son verilmeli, alkol ve ilaç alımı kısıtlanmalıdır. 

Uygun ve sağlıklı beslenme alışkanlığı elde edilmeye çalışılmalıdır. Bu alışkanlıklar rahat bir hamilelik süreci için de önemlidir. 

Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketmek, yapay maddeler içeren besinlerden uzak durmak ve olabildiğince fazla su içmek faydalıdır. 

Daha önceden başlanmadıysa bu zaman içinde folik asit alımına başlanabilir. Folik asit sayesinde nöral tüp defektlerinin yaklaşık yüzde 50’lik bir kısmı önlenebilir. 

Eğer mümkünse egzersiz yapmak yine oldukça yarar sağlar. Bu hamilelik öncesi dönemde pozitif düşünmek ve mümkün olduğunca dinlenerek stresten uzak durmak dünyaya getirmeye çalıştığınız bebeğiniz için oldukça iyi bir başlangıç olacaktır.

Bir Cevap Yazın