Hamilelikte ortaya çıkan ağız ve diş sorunları konusunda diş hekimi Harun Bağcı şu bilgileri veriyor:

Hamilelikte görülen ağız-diş sorunlarının temelinde artan östr – prog oranı, zamanla artan karbonhidratlı (şekerli) gıdaların alınması, vakitli , vakitsiz gelen kusmalar bulunmaktadır.

Bütün bunlar olurken kimi anneler ağız-diş sağlığını ihmal eder. 

Bu problemler; çoğunlukla başlangıçta hamilelik gingivitisi denilen diş eti iltihabı ile başlar. Hijyene dikkat edilmediğinde çürükler artar. Çene kemiğine sirayet eder ve periodontitis adı verilen dişeti ,diş kökü ve çene kemiğinin birlikte tutkunun gösterdiği iltihabı yıkıcı hastalık görülür. 

En ileri seviyede; kontrolsüz dişeti büyümelerinin görüldüğü iltihabı ve kötü ağız kokusu akıntıların olduğu, dişlerin sallandığı abse ve diş kayıplarının olduğu bir tablo ortaya çıkar. 

Bu sorunları önlemek için hamilelik esnasında rastlanan sıkıntılarda mutklaka diş hekiminine başvurularak, gerekirse kadın doğum uzmanı nezaretinde tüm tedaviler yapılmalıdır. 

Hamilelikte radyograf çekimi dahil tüm tedaviler, bililenin aksine yapılabilmektedir. Film çekilirken mutlaka anne kurşun önlük giymelidir. 

Tedaviler için en ideal zaman bile 6 aylar arasıdır. Planlanan tüm tedaviler için kadın doğum uzmanın görüşünün alınmasında yarar vardır. 

Hamilelikte bebeğin diş gelişimi için dengeli beslenme uygulanmalıdır . Antibiyotik ve dahi tüm ilaçlar, uzmanına danışılmadan kullanılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın