Hamilelikte ayak ağrısı çekmemek için bunlara dikkat edin!


Osteopath working with swollen ankle, close-up

Hamilelikte ayak ağrısına karşı Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Op.Dr. Selim Muğrabi’nin önerilerine kulak verin:

“Off, ayaklarım çok ağrıyor” hamile kadınlardan sıkça duyduğunuz bir sözdür. 

Fakat bu ayak ağrısı kendisini sadece hamilelik sırasında mı gösterir? Biz doktorlara göre cevap hayır. 

Ayak ağrısını hafifletmek için yapılabilecek birçok şey vardır. 

Uzmanlara göre kadınlar hamilelik sırasında artan kilodan, ayaktaki dengesizlikten ve şişlik nedeniyle ayaklarında ağrı yaşarlar. 

Son beş yılda hamile kadınlar arasındaki ayak ağrısında büyük bir artış olduğunu, bunun da önceki dönemlere göre hamile kadınlarınçok aktif olmalarından hatta neredeyse maraton koştuklarından dolayı olduğu belirtiliyor. 

Hamilelik sırasında ayak ağrısını azaltmak için;

Ağrılı, Şişmiş Ayaklar– Hamile kadınlar genellikle bebeğin ağırlığından ve pozisyonundan ayaklarda aşırı sıvı birikmesi (ödem) nedeniyle zonklama ve ayaklar şişkinlik yaşarlar. Şişliği azaltmak için, mümkün olduğunca ayaklarınızı yukarı kaldırın, bacaklarınızı sık sık gerin, geniş ve rahat ayakkabılar giyin ve otururken bacak bacak üstüne atmayın.

Ayak Kemeri Ağrısı— Ayak kemerindeki ağrı, hem ayak kemeri yorgunluğundan hem de ayak kemerinin aşırı içe bükülmesinden (veya ayak kemerinin düzleşmesinden) kaynaklanabilir. Aşırı bükme ayak kemerini tutan bağlarda aşırı gerilime (topuk dikeni) neden olur. 

Ayak kemeri ağrısını önlemenin en iyi yolu, her gün sabahları ve her egzersizden önce ve sonra esnemek, yalınayak dolaşmamak ve destekleyici kısa topuklu (veya topuksuz) ayakkabılar giymektir.

Tırnak batması – Sıkan ayakkabılardan kaynaklanan aşırı stres ağrılı tırnak batmasına neden olur. Ayağınıza nefes aldırın: Hamileliğin son üç ayında tırnak batmasını önlemek için daha geniş ayakkabılar giyin. 

Tırnak batma durumu varsa, “ameliyat banyosu” yapmaktan kaçının. Tırnağın tekrar tekrar kesilmesi durumun zamanla daha da kötüleşmesine neden olabilir. Tedavi için yapılacak en iyi şey bir ayak ve ayak bileği doktorunu aramaktır.

Ayrıca hamilelik sırasında kadınların ayak boyutlarında bir değişiklik yaşaması da sık görülen bir durumdur. Bebeğin pelvistengeçişini kolaylaştırmak için açılmasına sağlayan relaksinhormonunun salgılanmasından dolayı hamile kadınların ayaklarında yarım numaraya kadar kalıcı bir büyüme görülebilir. 

Bu hormon ayaktaki bağların da gevşemesine yol açarak ayakların enine ve boyuna yayılmasını sağlar.

Hamilelik ve anneliğin beklenmesi bir neşe kaynağı olmalıdır. Eğer ayak ağrısı devam ediyorsa fizik tedavi, ayak ortezleri, destekleyici ayakkabı ve minimal ayak tırnağı prosedürleri gibi koruyucu tedaviler yoluyla rahatlama sağlamak için ayak ve ayak bileği doktoru ziyaret edilmelidir.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz