Hamilelikte bu spor ve egzersizleri yapmaktan kaçının!


Gebelikte hafif egzersizler oldukça yararlı olabilir. Mesela yürüyüş veya yüzme hamilenin daha iyi bir uyku uyumasına yardımcı olur ve dayanıklılık ve direnç kazanmasını sağlar. 

Yüzme de suyun kaldırıcı gücü vücut ağırlığının hamileye getirdiği yükü azaltır ve anne adayını rahatlatabilir. 

Fakat bazı hareketler ve egzersizler hamileye ve bebeğine zarar verebilir dolayısıyla hangi sporları ve egzersizleri yapabileceğiniz konusunda mutlaka doktorunuza danışınız. 

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Rami Asker, gebelikte uzak durulması veya dikkatli olunması gereken egzersiz ve hareketler konusunda şu bilgileri veriyor:

*Zıplama ve sıçrama:Kaçınılmalı çünkü gebelikte eklemler gevşer ve vücut ağırlığı artar. bu durumda zıplamalar ekleme zarar verebilir.

*Sırt üstü yatma: Uzun süre sırt üstü yatıldığında rahim ve bebeği besleyen damarlara baskı bineceği için bu durum kanlanmayı olumsuz etkileyebilir,dolayısıyla uzun süreli sırt üstü yatmalardan uzak durulmalı.

*Zayıflatıcı (kilo verdiren) egzersizler: Kilo verme işini doğum sonrasına bırakmak lazım,sağlıklı beslendiğiniz sürece kilo almanız bebeğin de sağlıklı gelişmesine katkısı olur.

*Sert sporlar: Basketbol,voleybol ve dövüş sanat sporlarında karına gelebilecek sert darbeler gebeliğe zarar verir,uzak durmak lazım.

*Atletik sporlar:Bebeğe gidecek kan miktarını çok azalmasına neden olabileceği için uzak durulması gerekir.

*Kayak ve bisiklet: Bunlar denge gerektiren ve düşmelere yol açabilen spor olduğu için uzak durulmasında yarar var.

*Dalgıçlık: Bu sporda meydana gelebilecek basınç değişiklikleri bebeğe zarar verebilir dolayısıyla gebelik sonrasına bırakılmalı.

*Yüksek yerlere çıkma: 2000 metreden yükseklere çıkmamak lazım,bu yüksekliklerde oksijen oranı azalır bu durumda hem gebeye hem bebeğe zararlı olabilir.

*Yüksek sıcaklıklar:Sıcak havalarda spor yapmaktan kaçınılmalı çünkü sıvı kaybı çok olur.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz