Shot of a young pregnant woman exercising at home

Hamile kalmadan önce ve hamilelik sırasında egzersiz yapan kadınlar hamilelikleri sırasında zindeliklerini korurlar. 

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Mehmet Portakal, anne adaylarına şu önerilerde bulunuyor:

Kasları güçlü ve zinde tutmak, bir kadına hamilelikle gelen fazladan ağırlığı daha rahat taşıyabilmesinde ve doğum sancıları sırasında sırt ve bacaklarına daha çok destek verebilmesinde yardımcı olur.

Dengeli bir diyet ile birleştirilmiş düzenli egzersiz ve yeterli dinlenme, gebeliksüreciniz için sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır. 

Gebelik esnasında vücut yaklaşık 9-12 kilo almaktadır. Aşırı bir ağırlık artışı ise hem annede hem de bebekte istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. 

Bu yüzden doğuma psikolojik açıdan olduğu gibi fiziksel açıdan da hazırlanılmalıdır.

Gebelik sürecince yapılacak egzersizler, doğumdan sonra tekrar normal kilonuza dönmenizde kolaylık sağlar.

Gebelik dönemindeki stres ve tansiyon anneyi ve bebeği etkileyebilir. Baş ve sırt ağrılarına, kaslarda gerilmeye neden olur. 

Egzersiz, gerginlik belirtilerini en aza indirir. Ayrıca nefes alma ve özel gevşeme tekniklerini öğrenmek, doğru nefes almasına ve doğum sırasında ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olur.

Gebelikte egzersizlere 5. ya da 6. ayda başlanmalıdır. Bu egzersizlerin planlanması hastadan hastaya değişebileceği için, size uygun programı doktorunuzla beraber oluşturun. 

Doğum sonrasında da kalıcı kilolardan kurtulmak için uygun egzersiz programları faydalı olur. Bu amaçla hamileliğinizi takip eden kadın doğumuzmanıyla birlikte, fizik tedavi kliniklerinden yardım isteyebilirsiniz.

Hamilelik egzersizi yapan anne adayları, hem bu süreci rahat geçiriyor, hem de doğuma sağlıklı bir şekilde hazırlanabiliyor. 

Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce her zaman doktorunuza danışın. 

Eğer düşük, prematüre doğum veya buna benzer başka problemler yaşadıysanız doktorunuz egzersiz yerine alternatif aktiviteler önerebilir ve egzersizlerinizi sonra düzenleyebilir.

Bir Cevap Yazın