Bilimsel araştırmalar, kadınların orgazm olduklarında hamile kalma olasılıklarının yüzde 15 daha fazla arttığını ortaya koyuyor.

Kadın hastalıkları ve doğum , üreme endokrinolojisi ve İnfertilite uzmanı Op. Dr. Betül Gören, bu konuda şu bilgileri veriyor:

Bazı bilim insanlarının, üreme başarısında bir görevi olmadığını düşündükleri kadın orgazmıyla ilgili önemli bir keşif yapıldı. 

Kadın orgazmı ile gebelik şansı arasındaki bağlantıyı test etmek için yaşları 26 – 52 arasında değişen altı kadının katıldığı bir çalışma yapıldı.

Kadınlardan bir ay boyunca yaşadıkları orgazm adedini kaydetmeleri istendi. Ardından kadın rahminde bulunan sıvı miktarı, orgazma ulaşılan ve ulaşılmayan durumlar için karşılaştırıldı.

Sonuçlar, kadınların orgazma ulaştığında yüzde 15 daha fazla sıvı bulundurduklarını, bunun da rahimde toplanacak sperm miktarı için bir gösterge olduğunu ortaya koydu.

Çünkü kadın orgazma ulaştığında spermler baskın yumurtalığa doğru emiliyor. 

Bunun, gebelik şansını en üste çekmek için gereken, spermleri ileri itmek üzere rahimdeki kasların kasılmasını sağlayan “aşk hormonu” oksitosinin salgılanması nedeniyle olduğu düşünülüyor. Aşk hormonu oksitosin, kadın cinsel olarak zirveye ulaştığında salgılanır.

‘Rahimde spermin tutulması, sperm rahim boynundan uterusa taşınırken gebe kalmak için daha iyi bir şans demektir. Kadın orgazmı bu sürece anlamlı bir şekilde yardımcı olur. Dolayısıyla, orgazm olmaları halinde kadınların hamile kalma ihtimali yüzde 15 daha fazla.

Bir Cevap Yazın