Rahat bir hamilelik için hangi giysileri giymelisiniz?

0
14


Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Müjde Koyuncu, anne adaylarına şunları öneriyor:

Hamilelikte bebeğin sağlığı ve gelişimi doğrudan anne sağlığı ve sağlıklı yaşam biçimi ile bağlantılı olup, olumlu veya olumsuz yönde etkilenmektedir. 

Annenin hamilelik öncesi ve hamilelik sırasındaki sağlığı veya hastalıkları ayrı başlıklar altnda incelenir.

Annenin hamilelik sırasındaki sağlıklı yaşam biçimi annenin beslenme şekli, kullanması gereken vitaminler, kullanmaması gereken ilaçlar, egzersiz, düzenli uyku durumu ve dinlenme, stresten uzak sakin ve huzurlu ruh hali , hamileliğe uygun giyim tarzını kapsamaktadır.

Anne adayının giyim konusunda dikkat etmesi gereken hususlar:

1 – Mevsime uygun kalınlıkta ve renklerdeki giysileri tercih etmeli, hamile bayanların ara ara vücut ısılarında ani artma ve düşmeler olabileceğini göz önünde bulundurularak her zaman üstten giyip çıkarabileceği hırka türü giysileri yanında taşımaya özen göstermelidir.

2 – Giysilerin kumaş kalitesi mümkün oldukça sentetik ve naylon içermemelidir. Bu tür giysiler terlemeye neden olup mantar gelişimine zemin hazırlayabilmektedir. Özellikle pamuklu iç çamaşırları kullanmaya özen göstermelidir. Bu şekilde hamilelikte sıkça görülen ve tekrarlayan vajinal mantarlardan korunma sağlanır.

3 – Hamile bayanların giysileri bol ve rahat olmalı, bedeninden küçük giysiler, dar, sıkan, iz bırakan giysiler asla kullanılmamalı, giydikleri çorapların lastikleri gevşek olup bacak veya karın bölgesinde iz yapmamalı, varis çorapları, korseler, dar sutyen ve iç çamaşırı hamilelikte kullanılmamalıdır. Hamilelikte karın içi basınç artışına bağlı lenf dolaşımında zorlanma meydana gelir. Dar, sıkan, iz bırakan giysiler lenf dolaşımını daha da bozarak anne sağlığına zarar vermektedir.

4 – Ayakkabı seçimine de özen göstermeli, dar, sıkan ve terleten ayakkabı kullanmamalıdır. Yüksek topuk önermediğim gibi, hiç topuksuz ayakkabının da kendine göre sakıncaları mevcuttur. Hamilelikte anne karnı öne doğru büyüdükçe, vücut dengesini koruyabilmek için bel ve omurga kavisi artmaktadır. Bu nedenden dolayı hiç topuksuz ayakkabı kullanımı bel ağrılarını arttırıp, bacak kaslarında ağrı ve kramplara neden olur. 3-4 cmlik dolgu topuk hamilelerde en uygun ayakkabı şeklidir.

Bir Cevap Yazın