Sezeryan mi normal doğum mu: Uzmanından eğlenceli ve anlaşılır yanıtlar

0
44

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Müjdegül Z. Karaca, Twitter üzerinden, eğlenceli bir anlatımla birbirinden yararlı bilgiler vermeyi sürdürüyor.  Karaca, bu kez, sürekli tartışılan “Sezeryan mi normal doğum mu?” sorusunu yanıtlıyor:

Gündem hala karışık, bir #Flood ile yine biraz deşarj peşindeyim. Biraz gıvırcıklı bir konu yazasım var: Sezeryan mi normal doğum mu?

1. Yahu böyle tartışma mı olur? Bu tartışılacak bir şey mi Allahesen tabii ki sezeryan bir doğum şekli değildir. O hayat kurtaran bir operasyondur. Gerekli olduğunda yapılır. Normal doğum doğal bir açıklık olan doğum kanalından olur.

2. Bu konu hiç tartışmaya açık bir konu değil deyip flooduma burada son vermek istiyorum.

3. Ama ne mümkün başladım bi defa durabilemem ki. Sezeryan size nasıl “tercih” edilebilir bir şey gibi görünüyor aklım almıyor. Bunu düşünemeyecek kadar tarafsızlığımı yitirdim sanırım. Öyle beter bir postop ağrısı var ki 😰Allah’ım düşmanıma verme.

4. ‘Omo son do sozoryon olmoşson oştoooo’ der gibi bir sesler geliyor kulağıma… Bakıyım👂evet duyuyorum diyorsunuz. Bunun hayat kurtarıcı bir operasyon olduğunu söylemiş miydim? Evet dedim 1 numarada. Kızım ölecekti eğer sezeryan ile doğurtulmasaydı.

5. Sonra da eğer yine sezeryan olmasaydım hem ben hem oğlum ölebilirdik rahim yırtılması nedeniyle. Sezeryanın gerekli olduğu durumları, biz kendi aramızda tartışır dururuz. Bu tartışmalarda yer almak istemezsiniz. Inan bana istemezsin.

6. Geçirilmiş rahim ameliyatı, ilk gebelikte bebek ters geliyor ve başı arkaya yaslıysa, bebek tahmini ağırlığı 5 kilonun üzerindeyse… falan gibi kesin gereklilikleri vardır sezeryanın ve çoğumuz bunlarda hemfikiriz ama başka bazı durumları hep tartışır dururuz aramızda.

7. Sen bizi boşver şimdi kendine bak. Neden sezeryanı bir doğum şekli tercihi gibi görmek istiyorsun ona bak bakalım. Normal doğumdan korkuyor olabilir misin? Tamam bu çok insani bir şey. Korkutucu hakkaten. Insan bilmediği şeyden korkar.

8. Bilsen de başına ilk defa gelen bir şeyden korkarsın. Ben bayaa biliyordum ilk doğumum için doğumhaneye yatıp sancı takıldığında (uzmandım o zaman da) ama yine de hafif bir ürküntü geldi. Tadını çıkarmaya bak. Yalnız değilsin.

9. Yanında bu işi bilen bir profesyonel var ona sor her şeyi. Yine de korkuyorsan bunu konuşabileceğin başka uzmanlar da var. Fakat üçe beşe doğru yanlış iki lafa pabuç bırakma lütfen. Bir takım doğru bilinen yanlışlar 😒

10. Işte efendim vaj…l dogumdan sonsa s..s yaşantım olmazsa. Herkesin çok kötü oluyormuş falan filan… geçiniz. Hiç öyle va…a fallos filan olmaz. Kegel egzersizi ile öncesinden iyi olacağının garantisini veririm.

11. Ya ama o dikiş kötü oluyor da… yau bırak allah aşkına. Evde doğurmuyorsan o dikiş mutlaka asepsi koşullarına uygun atılacak. Düzgün iyileşmesi için de önerileri takip et. Yine de bir sorun olursa biz buradayız merak etme. Cerrahi komplikasyonlara pabuç bırakmayacağız.

12. Doğumdan sonra s..s yaşantısı kötü oluyor evet, onun vaj…andan çıkan bebeyle ilgisi yok… aslında o bebenin canlı bir varlık olarak yatak odasındaki fiziksel bulunuşuyla ilgili. O konuda yazıyorum. Ilk kitabımı çıkarırsam onu da yazacağım. Sevgiyle!🙋🏻‍♀️

Bir Cevap Yazın