27

Laparoskopi yani halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen bu ameliyat türü birçok açıdan konforlu bir ameliyattır. Hasta hızlı bir şekilde normal yaşamına dönebilmekte, yara izi kalmamakta ve ameliyatta yüksek başarı sağlanmaktadır. 
Laparoskopi nedir sorusunu şu şekilde yanıtlamamız mümkündür: Tıp dilinde minimal inzaziv cerrahi; halk dilinde kapalı ameliyat olarak bilinen bir ameliyat türüdür. Açık cerrahiye göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Kapalı ameliyatta göbek altı küçük bir kesiden optik  cihaz sokularak problem gözlemlenmekte, gerekirse 3-5 mm’lik delikler ile yardımcı aletler kullanılmakta ve ameliyat gerçekleştirilmektedir. Laparoskopi birçok açıdan avantajlıdır, bu yüzden son 30 yılda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Laparoskopi’de yüksek teknolojili cihazlar ile başarılı sonuçlar elde edilmekte, oldukça küçük kesi yerleri açılmakta ve kesi yerleri hızlı bir şekilde iyileşmektedir, hasta normal yaşamına kolay bir şekilde dönmektedir, karın içi yapışıklıklar meydana gelmemekte veya çok az olmaktadır.
Laparoskopi (kapalı ameliyat) sonrası karın şişkinliği olur mu? 
Laparoskopi, karın içine karbondioksit gazı doldurularak gerçekleştirilmektedir. Ameliyatın uygulanışı için bu uygulama gereklidir. Böylece laparoskopi aletlerinin kullanılabileceği bir ortam ve boşluk yaratılmış olur. Bu gaz, karın zarından kolay bir şekilde emildikten sonra akciğerlerden solunum ile atılabilmesi ve yanıcı olmaması sebebiyle tercih edilmektedir. Ameliyat sonrasında gazın büyük bir kısmı boşalmakta ve yüksek oranda herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Fakat bazı durumlarda gazın tam boşalamaması sebebiyle gaz şikâyeti yani kapalı ameliyat sonrası karın şişkinliği meydana gelebilir. Buna bağlı olarak ameliyatı takip eden 1-2 günlük süreçte hasta ayağa kalktığı zaman omuzlarında ağrı hissedebilir, ancak bu durum geçicidir. 
Kapalı ameliyat olmayı mı düşünüyorsunuz?
 Bu yazımızda kapalı ameliyat nedir, avantajları nelerdir? Kapalı ameliyat sonrası karın şişkinliği ve laparoskopi’de karın şişkinliği ne zaman geçer gibi konulara değindik. Eğer siz de sağlık sorununuz için kapalı ameliyatı yani laparoskopik ameliyatı tercih etmek istiyorsanız; göbek fıtığı, kasık fıtığı, kesi yeri fıtığı, safra kesesi hastalıklarında ve daha birçok hastalığın cerrahi tedavisinde laparoskopik ameliyat şansının bulunduğunu belirtmek isteriz. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz: İletişim 

Kaynak olarak https://drmuratkalayci.com/laparoskopik-kapali-ameliyat-nedir-avantajlari-nelerdir/ sayfasından yararlanılmıştır.
Kaynak yayın tarihi : 2020-12-12 14:15:48

Önceki İçerikLaparoskopi (Kapalı Ameliyat) Nasıl Yapılır & Uygulanır? 
Sonraki İçerikSafra Kesesi Taşı Ne Zaman Ameliyat Gerektirir?