340

Bu yazımızda perianal fistül belirtileri nelerdir sorusu cevaplanacaktır. Fakat bundan önce perianal fistül nedir sorusunu cevaplayalım ve perianal fistül hakkında bilgi verelim. Perianal fistül anüs içinden (anal kanal) veya kalın bağırsağın son kısmından (rektum)  anüs yakınındaki cilde doğru ince bir kanal oluşmasıdır. Fistülün anal kanal içine doğru oluşan kısmına ”iç ağız” cilde doğru açılan kısmına ise ”dış ağız” denmektedir. Anal fistülün iç ağızının kalın bağırsağa olan teması mikrop oluşmasını da arttırmaktadır. Bu noktada iltihap oluşumu gözlemlenerek, iltihap dış ağızdan dışarı doğru akmaktadır.
Anal fistüller iç – dış ağız yerleşim yerleri, kaslarla olan ilişkileri ve geçtikleri yerler doğrultusunda birçok farklı tipe sahiptir. Perianal fistül tipleri arasında; suprasfinkterik fistül, intersfinkterik fistül, transsfinkterik fistül, extrasfinkterik fistül, yüzeysel fistül gibi tipler bulunmaktadır. Fakat tip her ne olursa olsun perianal fistülün en önemli oluşum nedeni perianal apselerdir. Anal kanalı kayganlaştıran ve anal kanal içine salgılarını boşaltan anal bezlerin iltihaplanması sonucunda anal apseler oluşmaktadır. Anal apselerin  yaklaşık yarısı anal fistül ile sonuçlanmaktadır. Bu noktada hastalığın tanısı büyük önem taşımaktadır. Tanı genelde  fiziki muayene ile konulur. Gerektiğinde MRI veya endorektal ulstrasonografi ile radyolojik incelemeler gerçekleştirilebilir.
Perianal fistülün tek tedavisi cerrahi müdahaledir. Anal fistül tedavisinde Lazer, fistütolotomi/fistülektomi, LIFT, seton yöntemi, anal fistül plug, fibrin glue gibi birçok yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerde; kısa sürede iyileşmeyi sağlamak, anal fistül traktını ve iltihabını ortadan kaldırmak, fistülün tekrarlanmasını önlemek, ameliyat sonrası gaz ve gaita kontrolünde bozulmaya neden olmamak gibi ana amaçlar vardır. Bu noktada anal fistül lazer tedavisi bir adım öne çıkmaktadır. Lazer ile fistül kapama yönteminde fistül yolu öncelikli olarak kürete edilip temizlenmektedir. Daha sonrasında ucunda lazer ışını olan bir kateter ile fistül yoluna girilmekte ve fistül kapatılmaktadır. Bu tedavi yönteminde başarı oranı yaklaşık %80 lerdedir.  Hasta aynı gün taburcu edilebilir. Anal fistül lazer yönteminde aylarca süren açık yara oluşmamaktadır. Aynı zamanda anal fistül ameliyatlarında korkulan bir komplikasyon olan gaz ve dışkı tutamama riski tamamen ortadan kalkmaktadır. Perianal fistül hakkında bilgi verdikten sonra şimdi de perianal fistül belirtileri nelerdirdir sorusunu cevaplayalım. İşte cevapları!
Perianal fistül belirtileri nelerdir?
Nohut büyüklüğünde şişlikler
Makat çevresinde kızarıklık
Oturma ile artan, zonklama şeklinde ve sürekli ağrı
Dışkılama sırasında acı
Anüs etrafında dış delikten kan ve iltihap gelmesi
Fistülün iç veya dış deliğinin tıkanması sonucunda oluşan apse. Ve bu apseye bağlı olarak doğan ısı artışı, hassasiyet ve deride kızarıklık
Kaşıntı
Anüsün çevresinde kitle hissi
Perianal fistül sorunu mu yaşıyorsunuz?
Bugün perianal fistül nedir, belirtileri nelerdir, perianal fistül nedenleri, perianal fistül tedavi yöntemleri ve perianal fistül lazer tedavisi konularını açıkladık. Eğer siz de perianal fistül problemi yaşıyor ve bu tarz başlıkları internette aratarak sorununuza çözüm arıyorsanız; perianal fistül lazer tedavisi ve diğer merak edilenler için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz: İletişim
Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:
Perianal Fistül Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Perianal Fistül Lazer Tedavisi
Perianal Fistül Neden Olur?
Perianal Fistül Ameliyatı Olanların Yorumları

Kaynak olarak https://drmuratkalayci.com/perianal-fistul-belirtileri-nelerdir/ sayfasından yararlanılmıştır.
Kaynak yayın tarihi : 2020-12-11 14:15:23

Bir Cevap Yazın