image

Bebeğin ilk kakası… Bu konu, genç ebeveynleri oldukça yakından ilgilendiriyor. Çünkü, doğumdan sonraki ilk günlerde kakasına bakarak bebeğin beslenme ve gelişimine ilişkin gidişatını tahmin edebilirsiniz.

Ancak son yapılan araştırma, bu konuda daha çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. İlk kakası sayesinde, hamilelik sırasında alkol kullanımı nedeniyle bebeğin zarar görüp görmediği anlaşılabilecek.

Batı Avrupa ve ABD’de bebeklerin yüzde 2 ila 5’i annelerinin hamilelik sırasında aldığı alkol yüzünden zarar görüyor.

Bu nedenle ileriki yaşlarda çocuklarda zeka geriliği sorunu ortaya çıkıyor.

Case Western Reserve Üniversitesi’nde yapılan araştırma, bebeğin ilk kakası sayesinde bu tür sorunlara erken müdahale edilebileceğini ortaya koydu.

Araştırmacılar, 216 bebeğin ilk kakasını analiz etti. Daha sonra yaşları 9, 11 ve 15’e geldiğinde bu çocukları zeka testine tabi tuttular.

İlk kakalarında yağ asidi (FAEE) oranı yüksek olan çocuklarda zeka geriliği belirlendi. Bu asidin olmadığı ya da çok az görüldüğü çocuklarda ise, böyle bir soruna rastlanmadı.

Hamilelik sırasında alkol alan annelerin bebeklerimnde yüksek oranda yağ asidi bulunduğu bilinen bir gerçek. Bu çocuklar genellikle gelişim sorunu yaşıyor.

İlk kakanın kontrolü sayesinde bebeğin vücudundaki FAEE oranı belirlenip, bu bebeklerin daha erken  yardım alması sağlanacak.

 

Bir Cevap Yazın