Çağımız iletişiminde sosyal medya gerçekten bir harika!..
Televizyonlarda, yazılı basında göremediğimiz haberleri, yorumları çoğu kez onlardan öğreniyoruz. Ancak bir de onun ters tarafı var.
Çoğu insan duygularını, görüşlerini, yorumlarını oraya yazıyor. Bazıları kendilerini şair veya romancı sanıyor. Neredeyse küçük dağları ben yarattım edasıyla klavye kahramanlığı yapıyor, ne amaçla yazıldığını anlamadan insanların duygularıyla oynayan bir şeyler karalıyorlar. Sosyal medyadan toplumun bir kesiminin eğitimsizliğini, cehaletini ve kültürsüzlüğünü de görüyor, neden böyle bir toplum olduğumuza üzülüyorum.
Kısa bir süre önce gerçek bir sanatçı olan, çakmalardan ayrılan Ceyda Düvenci genç kızlığa ilk adımını atan kızı ile bir anne olarak duygularını paylaşmış:
“Gün senin günün…
Gözümde mutluluk gözyaşları…
Balköpüğüm genç kız oldu…
Gelsin ritüeller…
Kutlayalım yeni zamanı…”
Bir annenin kızıyla ilgili içtenlikle duyguları…
Ne var bunda?
Sosyal medya acımasızlığını, kültürsüzlüğünü, cehaletini bir kez daha göstermiş… Bir takım aklıevveller hemen tepkilerini ortaya koymuşlar. Kızının regl olmasını nasıl paylaşırsın diye ver yansın etmişler… İşin üzüntü veren yanı bu cehalet içeren tepkilere basından bazıları arka çıktı.
Kısacası memleketin sorunları sosyal medyada bir kenara itilip Ceyda Düvenci’nin dokuz yaşındaki kızı üzerinde yoğunlaştı.
Kadının biyolojik yapısı üzerinde regl doğal bir olaydır. Halk arasında adet kanaması olarak bilinir. Ortalama 28 günde bir yaşanan vajinal bir kanamadır. Kadın üreme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalıştığını gösteren, hormonlara bağlı olarak gerçekleşen fizyolojik bir olaydır. Bazıları yaşadıkları ortamlara, aldıkları ilaçlara ve beslendikleri gıdalarla ilgili olarak 28 günden erken veya geç bu doğal olayı yaşayabilir. Bu ne gizlenecek ne de ayıplanacak bir olaydır. Ceyda Düvenci’nin kızıyla ilgili bu yöndeki duygularını paylaşmasını kutlarım.
Türkiye’de cinselliğin henüz çözümlenemediği ortamda kadın cinayetlerini, dövülenleri, işkence edilenleri basına yansıdığı kadarıyla görüyoruz.
Ne yazık ki; biyolojik ve fizyolojik insan gelişmesini anlamayan cahil kesim bu olayı utanılacak, ayıplanacak bir olay olarak görür. Böyle düşünen ailelerin genç kızları regl olduklarında eyvah ne yapacağım diye karalar bağlarlar. Bazen anneler bile onlara anlayışla yaklaşamaz. Aman baban duymasın diye öğüt verirler. Oysa çocuklarının genç kızlığa adım atmasına sevinmeleri gerekmez mi?
Küçük yaştaki erkek çocuklarına; göster amcana pipini derler. Küçük yaştaki kız çocuklarını ört eteğini bacağın görünmesin diye uyarırlar!..
Bazı tarikatlarda küçük kız çocuklarının başını örten, gelinlik giydiren insanlar da aramızda yaşıyor. Toplumda öne çıkan bazılarının kadın kahkaha atamaz, gebe kadının dışarı çıkması ayıptır diyenleri de gördük… Kadının başından sopayı, karnından sıpayı eksik etme diyen magandalar da bu toplumda yaşıyor…
Sosyal medyada bağış kampanyası ile kalp nakli olan bir Kartal bebek vardı. Kartal bebeğin annesi çocuk doğurunca bazı cahil kadınlar ayağa kalkmıştı;
vay sen nasıl kocanla cinsel ilişkiye girersin, çocuğun hasta diye…
Konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum; en iyisi Atatürk’ün “Cehalet yenilmesi gereken en büyük düşmandır” sözüyle yazımı noktalamak isterim…
Önceki İçerikYHKB ZEYNEP HATUN ANAOKULU
Sonraki İçerikNektarinli yoğurt

2 YORUMLAR