Son yıllarda özellikle Hollywood ünlüleri arasında yaygın olan, bebeklerin anne ve babalarının yatağında uyuması eğiliminin, çok sayıda çocuğun ölümüne neden olduğu ortaya çıktı.

İngiltere’de her yıl ebeveynlerinin yatağında uyuyan 133 bebek hayatını kaybediyor. Son 5 yılda İngiltere’de 655 bebek, ebeveyn yatağında öldü. Uzmanlara göre, anne ve baba ile uyumak, 4 aya kadar olan bebeklerde en önemli ölüm nedenlerinden biri.

Sosyal medya be bulgar dergileri aracılığıyla, ABD’deki ünlüler arasında giderek yaygınlaşan, bebekle uyuma alışkanlığı, bütün dünyada hızla yayılıyor.

Birçok internet sitesinde, ünlülerin ağzından, anne ve babaların bebekleriyle uyumasının özel ve samimi olduğu aktarılıyor.

Hollandalı Pediatri Derneği Ulusal Beşik Ölümü Çalışma Grubu’ndan Dr. Adèle Engelberts, “Bu durum bizi endişelendiriyor” diyor.

Hollandalı uzmana göre yatağa alınan çocuk ne kadar küçükse, ölüm riski de o kadar yüksek olur.

Hollanda’daki araştırmalar, özellikle ilk ayın, bebeklerde on kat daha büyük bir risk oluşturduğunu gösteriyor.

Dr. Engelberts, ebeveyn yatağında alınan bebeklerle ilgili tehlikeleri şöyle açıklıyor:

“Çocuk, kalın yorgan nedeniyle çok sıcaklayabşlir, minderler arasında sıkışıp kalabilir, yataktan düşebilir veya yastık yüzüne bastırabilir. Ayrıca, uyuyan bir ebeveyn çocuk üzerinde yuvarlanabilir.”

Engelberts’e göre ebeveynler sigara, ilaç ya da ilaç kullanmış, sarhoş olmuş ya da çok yorgun ve stresliyse, risk daha da artıyor.

Hollanda Gençlik Sağlık Merkezi’nin (NCJ) resmi rehberi, bebeğini göz önünde tutmak isteyen ebeveynlere, aynı odada bir bebek karyolasında uyutmalarını öneriyor.

Annelik bakım kursları başkanı Roos Gerritse de, “Bebeğin kendi beşiğinde uyuması en güvenli yol” diyor.

Uzmanlar, “Yatağa bebek almak oldukça riskli. O yüzden bunu yapmayın” önerisinde bulunuyor.

Bir Cevap Yazın