Çok sayıda kadın için ciddi bir mutsuzluk kaynağı olan vajinismus ya da halk arasında bilinen adıyla “ilk gece korkusu”, hamile kalmaya engel midir? Vajinismus sorunu yaşayan karınlar nasıl hamile kalır? 

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Yasemin Yıldız’ın bu sorulara ilişkin yanıtlarını derledik:

Vajinismus ve hamilelik

Vajinusmus sorunu yaşayan kadınların normal yollarla gebe kalabilme olasılığı son derece azdır. Çünkü tam bir birleşme asla yaşanmaz.

Ancak yine de çok nadiren de olsa vajinusmus bayanlarının tam bir birliktelik yaşamaksızın cinsel ilişki esnasında eşlerinin dışarıya boşalması ile gebe kalabilmeleri bazen mümkündür.

Vajinismus hastası bir kaşın hamile kalabilir mi?

Yıllarca vajinusmus (ilk gece korkusu) sorunu yaşamalarına rağmen vajinismus tedavisini erteleme ve kaçınmaya dönüştürmüş evli çiftler vardır. 

Ancak çocuk isteme noktasına eriştikleri zaman bir klinikten randevu alırlar.

Yıllardır erteledikleri ve kaçındıkları bu sorunu tekrar ön plana taşır ve sorunu rafa kaldırdıkları için suçluluk duyma eğiliminde olurlar. Artık gerçek bir çözüm bulmak zorundadırlar.

Hamile kalma arzusu kadınları vajinismusa neden olan korkularını aşmak için cesaretlendirebilir. Hamile kalmak istedikleri için vajinismus tedavisine başlayan kadınlar arasında başarı oranları her zaman çok daha yüksektir. 

Çocuk sahibi olma isteği ile tedaviye başlayan vajinismus hastalarındabu sorunu çözmeye yönelik güçlü arzu ve motivasyon bir avantaja dönüşür.

Bir vajinismus hastasının 19 yıllık hikayesi…

Sizinle 19 yıllık evli bir vajinismus hastamın öyküsünüpaylaşmak istiyorum:

Bu vaka 19 yıl içinde eşinin vajinasına gerçek bir giriş olmadan üzerine boşalmasısayesinde normalde çok düşük bir olasılık olmasına rağmen 3 yıl arayla 2 kez hamile kalmış ve sağlıklı 2 çocuğa sahip bir çiftti.

19 yıl boyunca herhangi bir yere tedavi için başvurmamış bu sorunu kendilerine has cinsel bir hayat kurarak görmemezlikten gelmişlerdi.

Sahip oldukları 2 güzel çocuğun doğumları, büyümeleri, okula başlamaları, okuldaki sorunları ile uğraşmak onların bu sorunu daha da ihmal etmelerine sebep olmuştu.

Vajinismusa rağmenşans eseri eşinin üzerine boşalması ile veya bazı çiftlerin tüp bebek yöntemiyleçocuk sahibi olmaları bu problemin gerçek çözüm yollarından uzaklaşılmasına ve ertelenmesine neden olan bir dezavantaja dönüşmektedir.

Vajinismus korkusudevam etmektedir. Bu korkusu yenmek sizin elinizde.

Önceki İçerikOtistik bir çocuğun özellikleri
Sonraki İçerikİştahsız çocuklarda beslenme alışkanlığını değiştirmek için öneriler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz