Çocuklar için basketbola başlama yaşı…

0
16

Ebeveynlerimizin en çok merak ettikleri konulardan biri de, çocuklarını hangi yaşta hangi spor branşına yönlendirmeleri gerektiğidir. Bu konuyla ilgili olarak  verdiğim tavsiyeler genellikle aynıdır çünkü uzun yıllardır bu sorularla karşı karşıyayım.

Basketbola başlama yaşının 7-8 yaş olarak tavsiye edilmesine rağmen son yıllarda bu yaş 6-7‘ye kadar inmiştir. Bu yaşlarda mümkün olduğu kadar eğlenceli oyunlar ve yarışmalarla aşırı disipline edici çalışmalardan uzak tutarak mümkün olduğu kadar basketbolu sevdirmek için çalışmalar yapılır.

Değerli anne ve babalar, çocuklarınızı basketbola başlatmadan önce küçük yaşlardan itibaren yaptırabileceğiniz bir kaç spor dalından bahsetmek istiyorum. Bu spor dalları ileride yapacakları takım sporlarının altyapısını oluşturacak ve çok daha kolay adapte olacaklardır. Bunlardan;

JİMNASTIK:

3-4 yaşından itibaren daha hiç bir takım sporuna başlamadan önce tavsiye ettiğim  önemli bir aktivitedir. Jimnastik sporu sayesinde denge, çabukluk, sinir – kas  koordinasyonu, vücudunun kontrolü, esneklik ve kuvvet gibi birçok özelliği kazanılmış ve geliştirilmiş olur. Bununla birlikte hiperaktif çocukların daha sakin kalmasını sağlar. Ayrıca bale yapmak ve dans etmenin de çok eğlenceli ve yararlı olacağını söylemeliyim.

YÜZME: 

Vücuttaki tüm kasları çalıştırması sebebiyle çocukların gelişme döneminde özellikle 4 – 8 yaş arası jimnastikle beraber en çok tercih edilen  spor dalıdır. Çocuklar suyu sever, suda oynamaya bayılırlar. Yüzmeyi de bu yüzden tercih ederler. Yüzerken vücudun koordineli hareketi sayesinde tüm kaslar eşit oranda çalışır, gelişir ve ileride yaşanacak sakatlıkların azalmasına yardımcı olur. 

ATLETİZM:

 Çocuklarınız için 6 -7 yaşlarından itibaren   atletizmi de öneririm. Bütün spor dallarının atası ve temeli olan atletizm, tüm vücudu aynı anda çalıştırıp ve geliştirirken; çocukların vücutlarının daha güçlü, dayanıklı ve hızlı olmasını sağlar.

Çocukların atletizme uyum sağlaması da kolaydır çünkü insanın doğasından gelen ve vücudun kendiliğinden yapabildiği yürüme, koşma, atlama zıplama gibi  hareketlerden doğmuştur. 

Basketbol sporuna başlamadan önce atletizm, yüzme ve jimnastik sayesinde çocuklar esnek, dengeli, dayanıklı güçlü ve koordinasyonu yüksek bir şekilde daha başarılı olurlar.

Yukarıda tavsiye etmiş olduğum bu branşlar basketbolun haricinde diğer takım sporlarının da alt yapısını oluşturacak ve çocuklarımızın, yapacağı takım sporuna çok çabuk adapte olmasını sağlayarak sportif başarılarında büyük rol oynayacaktır.

Bir sonraki yazımda genel yetenek ve branş seçimine yönelik test ve ölçümlemelerden bahsedeceğim. Bu sayede çocuklarımızı hangi branşa yönlendirmemiz gerektiğini, bu testlerin önemini ve testlerde hangi tip ölçümlemeler yapıldığını, alınan sonuçlardan sonra bu sonuçların nasıl ve kimler tarafından değerlendirmeleri gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Değerli ebeveyn ve çocuklarımıza basketbol dolu günler diliyorum.

Sahaya hoş geldiniz…

Bir Cevap Yazın